-9.8 C
Warszawa
sobota, 21 maja, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  10 firm zawarło z ARiMR umowy na świadczenie w 2022 r. usług padłych zwierząt

  Najnowsze

  10 firm zawarło z ARiMR umowy na świadczenie w 2022 r. usług utylizacyjnych obejmujących zbiór, transport i unieszkodliwienie padłych zwierząt gospodarskich. Są to następujące podmioty: Eko – Stok Sp. z o.o.; Energoutil Sp. z o.o.; Przedsiębiorstwo Jasta Sp. z o.o.; PP-H Hetman Sp. z o.o.; PPP Bacutil Sp. J.; Promarol – Plus Sp. z o.o.; Saria Polska Sp. z o.o.; Struga S.A.; ZP-H Rakowscy Sp. J. ; ZR-P „Farmutil HS” S.A.

  Ponieważ w 2022 r. w poszczególnych województwach usługi utylizacyjne świadczyć będzie od pięciu do ośmiu firm, Agencja przypomina, że rolnicy zanim podejmą decyzję dotyczącą zlecenia wykonanie takich usług, powinni zapoznać się z cenami oferowanymi przez przedsiębiorców działających w ich regionie.

  Zasady korzystania w 2022 roku

  Zasady korzystania w 2022 r. z usług utylizacyjnych z dofinansowaniem Agencji dla producentów rolnych  nie ulegają zmianie w stosunku do lat ubiegłych. Oznacza to, że pomoc może otrzymać producent rolny prowadzący gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej. Wsparcia nie mogą jednak otrzymać producenci, którzy nie spełniają kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa określonego w Załączniku I do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr (WE) nr 702/2014 z dnia 25 czerwca 2014 r. Pomoc może być udzielona na dofinansowanie kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwienia padłych zwierząt gospodarskich z gatunku bydło, owce, kozy, konie oraz świnie.

  Kwota jaką ewentualnie będą zobowiązani zapłacić rolnicy zależy od wieku i gatunku padłego zwierzęcia. I tak, Agencja sfinansuje za rolnika pełne koszty zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także pokryje w 100% koszty unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz które ukończyły 18 miesiąc życia (zwierzęta z tych grup podlegają badaniom w kierunku TSE). Natomiast w przypadku unieszkodliwienia padłego bydła poniżej 48 miesiąca życia, a owiec i kóz poniżej 18 miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku, Agencja może dofinansować do 75% kosztów poniesionych przez producenta rolnego. W przypadku producentów rolnych będących płatnikami podatku VAT, dofinansowanie Agencji nie obejmuje kwoty podatku VAT.

  Pomoc udzielana przez ARiMR na pokrycie kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwiania padłych zwierząt gospodarskich jest obok kredytów preferencyjnych jedną z tzw. form „pomocy krajowej” w całości finansowanych z budżetu krajowego i w obecnej formie jest ona udzielana od 2008 r.

  Materiały

  Oświadczenie producenta rolnego obowiązujące przy odbiorze padłych zwierząt gospodarskich w roku 2022

  wzór​_oświadczenia​_producenta​_rolnego.xlsx 0.08MB
  Maksymalne ceny jednostkowe na 2022 rok

  Maksymalne​_ceny​_jednostkowe​_2022.xls 0.04MB


  Informacja o numerach telefonów, pod które można zgłaszać odbiór padłych zwierząt Utylizacja​_telefony​_zgloszeniowe​_2022.xls 0.76MB

  ŹródłoARiMR

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  4-latek za kierownicą ciągnika zatrzymany przez policję

  Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik rolniczy. Na siedzeniu kierowcy siedział 4-latek, a obok niego na błotniku dziadek, który...

  Więcej artykułów