Nowy PROW to łączne środki publiczne przeznaczone na jego realizację w wysokości 13 513 295 000 euro, w tym: 8 598 280 814 z budżetu UE (EFRROW) i 4 915 014 186 euro wkładu krajowego.
W nowym PROW nastąpi kontynuacja wsparcia samorządów w zakresie inwestycji. Działanie Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich m.in. będzie wspierało inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na obszarze gmin.
Wsparcie w ramach tego typu operacji obejmuje:
Budowę, przebudowę, modernizację lub wyposażenie obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.
Zakup i montaż urządzeń kanalizacyjnych oraz urządzeń wodociągowych.
Beneficjenci:
gmina,
spółka, w której udziały mają wyłącznie JST,
związek międzygminny.
O przyznaniu pomocy decyduje liczba uzyskanych punktów na podstawie kryteriów dotyczących:
– inwestycji zlokalizowanych na terenie na którym istnieje największa potrzeba poprawy stanu wód zgodnie ze zaktualizowanym programem wodno- środowiskowym kraju. – łącznej realizacji gospodarki wodnej i ściekowej,
– dochodu podatkowego gminy, w której jest planowana realizacja operacji (preferencje dla gmin o niższym dochodzie podatkowym w przeliczeniu na jednego mieszkańca),
– bezrobocia w powiecie, na obszarze którego jest położona gmina, w której jest planowana operacja (preferencje dla gmin o wysokim poziomie bezrobocia), – powiązania operacji z inwestycjami dotyczącymi tworzenia infrastruktury szerokopasmowej,
– specyfiki regionu. W przypadku operacji o tej samej liczbę punktów przewiduje się preferencje dla operacji których realizacja umożliwi oczyszczenie większej objętości ścieków.
Wysokość pomocy ze środków EFRROW nie może przekroczyć 2 000 000 zł na beneficjenta w okresie realizacji Programu. Poziom pomocy finansowej z EFRROW wynosi 63,63% kosztów kwalifikowalnych projektu. Wymagany krajowy wkład środków publicznych, w wysokości 36,37% kosztów kwalifikowalnych projektu, pochodzi ze środków własnych beneficjenta. W ramach operacji wartość całkowitego kwalifikowalnego kosztu nie może przekroczyć 1 000 000 EUR.
Przypominamy, że na inwestycje w zakresie wodociągów i kanalizacji będzie można składać wnioski w ramach poszczególnych RPO w województwach. Zgodnie z zapisami Umowy Partnerstwa na iwestycji na obszarach wiejskich ma zostać przeznaczona kowta 5,2 mln euro.