Światowy Dzień Wody, ang. World Water Day – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca.
Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Corocznie Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. W 2015 roku brzmi – Woda dla zrównoważonego świata.
Ponad 97 proc. zasobów wodnych Ziemi to wody morskie; 2,5 proc. to woda słodka, a tylko 0,6 proc. – woda, która może służyć do picia. Prawie miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej.
Polska należy do państw o małych zasobach tego dobra. Mamy dwa razy mniej wody niż np. Hiszpania. Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że na jednego Polska przypada ok. 1580 m3 wody, podczas gdy średnia na mieszkańca Europy to blisko trzykrotnie więcej – 4560 m3.
Minimalna dzienna ilość wody niezbędna dla przeżycia człowieka szacowana jest na 2-3 l, a dla zaspokojenia dziennych potrzeb komunalnych potrzeba jej co najmniej około 20-40 l.
W Polsce średnie, dzienne zużycie wody na cele komunalne wynosi około 150 l na mieszkańca. Statystyczny Amerykanin zużywa jej dziennie około 400 l, ale mieszkańcy najuboższych krajów Afryki mogą liczyć zaledwie na 10- 20 l dziennie. Przy małej dostępności wody znaczenia nabiera jej bardziej efektywne wykorzystanie. Każdy z nas ma wpływ na codzienne zużycie wody. Przykładowo: kran odkręcony przez pięć minut to strata ok. 30-50 litrów wody, a na kąpiel w wannie zużyjemy jej od 115 do 150 litrów, podczas gdy korzystając z prysznica nawet 25 proc. mniej.