Według informacji Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy w 2022 r. zbiory głównych gatunków zbóż – kukurydzy, pszenicy i jęczmienia – oraz roślin oleistych – słonecznika, soi i rzepaku – wyniosły blisko 65 mln ton, czyli o prawie 40% mniej niż w poprzednim roku. Tak istotny spadek produkcji miał jednak ograniczony wpływ na eksport tych kategorii produktów, który w ub.r. wyniósł blisko 60 mln ton (-13% r/r), co częściowo wynika ze sprzedaży zapasów z 2021 r.
Zgodnie z szacunkami resortu obszar zasiewów w 2023 r. skurczy się o ok. 7 mln ha (24%) względem 2021 r. – z 29 mln ha do 22 mln ha. Prognozy dotyczące zbiorów zbóż w tym roku przewidują ich zmniejszenie o ok. 15%, do 46 mln ton.
W ocenie Ośrodka Studiów Wschodnich – niższe ubiegłoroczne zbiory wynikają z szeregu czynników, z których najważniejszy to rosyjska inwazja. Doprowadziła ona do okupacji części kraju oraz zaminowania pól, co utrudniało bądź uniemożliwiało żniwa. Drugim powodem były gorsze warunki pogodowe. Należy też podkreślić, że w 2021 r. zanotowano najwyższe zbiory w historii niepodległej Ukrainy, przez co zmniejszenie produkcji wydaje się tak drastyczne.
Największe spadki dotyczyły stosunkowo tanich gatunków eksportowych, w szczególności kukurydzy. Ich uprawa znalazła się na granicy opłacalności – na koniec 2022 r. aż 19% kukurydzy wciąż leżało na polach, a na początku lutego tego roku – 9%. Z kolei zbiory droższych gatunków, jak rzepaku czy soi, zwiększyły się.
Należy się spodziewać, że w 2023 r. sprzedaż zagraniczna zbóż silnie wyhamuje. Trend ten obejmie przede wszystkim mniej opłacalne gatunki, zwłaszcza kukurydzę – ocenia Ośrodek Studiów Wschodnich.