-9.8 C
Warszawa
piątek, 3 grudnia, 2021
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  5 sposobów, jak zaoszczędzić na zakupie sprzętu rolniczego

  Najnowsze

  Rolnik chcący rozwijać swoje gospodarstwo stoi przed koniecznością inwestycji w nowoczesne maszyny rolnicze. Pomogą mu one usprawnić i przyspieszyć pracę, co przełoży się na wzrost jej efektywności.
  Sprzęt rolniczy można kupić z własnych środków lub skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Przedstawiamy 5 sposobów na to, jak zaoszczędzić na ich zakupie.

  Zakup maszyn używanych

  Używany sprzęt rolniczy jest znacznie tańszy niż nowy – za kilkuletnie maszyny można zapłacić nawet kilkadziesiąt procent mniej. Rozwiązanie to pozwala rolnikom uniknąć wydawania sporych środków na inwestycję.

  Zakup używanego sprzętu wiąże się jednak ze sporym ryzykiem, ponieważ będzie on bardziej narażony na kosztowne awarie, które prowadzą do przestojów w pracy. Rolnik może natknąć się na nieuczciwego sprzedawcę, który ukryje wady techniczne i usterki maszyny czy zafałszuje stan licznika. Warto więc skorzystać z pomocy fachowca, który oceni stan urządzenia.

  Zakup poleasingowego sprzętu rolniczego

  Ryzyko związane z zakupem używanej maszyny o krótkiej żywotności można znacząco zmniejszyć, decydując się na rolniczy sprzęt poleasingowy. Są to również przedmioty z drugiej ręki, lecz pochodzące z wiarygodnego źródła, czyli od firm leasingowych. Wystawiają one na internetowych aukcjach środki trwałe, z których korzystali leasingobiorcy, lecz nie doszło do wykupu.

  Sprzęt poleasingowy na ogół cechuje się dobrym stanem technicznym i nie ma żadnych ukrytych wad. Są to maszyny używane, ale nie starsze niż 10 lat. Korzystający z nich rolnicy mieli obowiązek używać ich zgodnie z przeznaczeniem i zwrócić w nienaruszonym stanie, aby leasingodawca nie obciążył ich kosztami naprawy lub wymiany zepsutych części.

  Leasing operacyjny lub finansowy

  Leasing maszyn rolniczych to zewnętrzne źródło finansowania, które pozwala rolnikowi uniknąć angażowania własnych środków i ich zamrażania. Może on korzystać z wybranego sprzętu na zasadach dzierżawy, opłacając w terminie raty leasingowe. Przez cały okres trwania umowy formalnym właścicielem maszyny pozostaje firma leasingowa.

  • Za pomocą leasingu można sfinansować zarówno nowy, jak i używany sprzęt rolniczy różnych marek. Może to być np.:
  • ciągnik,
  • siewnik,
  • sadzarka,
  • kombajn,
  • prasa rolnicza,
  • sieczkarnia,
  • traktor,
  • agregat uprawowy,
  • ładowacz,
  • kosiarka,
  • zgrabiarka,
  • dojarka,
  • linia do uboju,
  • przetrząsarka.

  W całym 2020 roku, według statystyk Związku Polskiego Leasingu, firmy leasingowe sfinansowały maszyny rolnicze o łącznej wartości 6 miliardów złotych – zanotowano wzrost o 11,7% w porównaniu do 2019 roku.

  Z leasingu sprzętu rolniczego mogą korzystać rolnicy prowadzący działalność gospodarczą, a także nieposiadający numeru NIP. Istnieje możliwość zawarcia umowy w trybie uproszczonym, co pozwala uniknąć czasochłonnych formalności. Rolnik nie musi w tym przypadku okazywać żadnych finansowych ani urzędowych zaświadczeń, np. o braku zaległości w opłacanie podatków. Wystarczy, że przedstawi:

  • oświadczenie o wynikach finansowych,
  • dokumenty rejestrowe działalności rolniczej,
  • potwierdzenie zawarcia polisy OC gospodarstwa rolnego,
  • umowę dzierżawy gruntu.

  Maszynę w leasingu można otrzymać bez wysokiego wkładu własnego, co odróżnia tę formę finansowania od kredytu. Leasingodawcy nie wymagają wysokiej zdolności leasingowej, a niektóre firmy umożliwiają indywidualne dostosowanie harmonogramu spłat, np. z uwzględnieniem sezonowości. Leasing pozwala zaoszczędzić nie tylko na zakupie, lecz także na podatkach, ponieważ raty leasingowe można zaliczać w koszty uzyskania przychodu.

  Rolnik ma możliwość skorzystania z leasingu operacyjnego lub finansowego. Leasing operacyjny pozwala mu samodzielnie zdecydować, czy po zakończeniu umowy chce wykupić maszynę po cenie niższej niż rynkowa lub zwrócić sprzęt. W przypadku rezygnacji z wykupu istnieje możliwość zawarcia kolejnej umowy i wzięcia w leasing nowego przedmiotu. Rolników decydujących się na leasing finansowy nie dotyczy wykup, ponieważ maszyna staje się automatycznie ich własnością po opłaceniu ostatniej raty.

  Wynajem maszyn rolniczych

  Jeszcze innym sposobem na zaopatrzenie firmy w sprzęt rolniczy jest jego wynajem długoterminowy lub krótkoterminowy. Rozwiązanie to pozwala korzystać z maszyny bez możliwości jej wykupu. Opcję taką można polecić zwłaszcza rolnikom, którym nie zależy na uzyskaniu prawa do własności przedmiotu. Wynajem krótkoterminowy może okazać się korzystny, jeżeli dany sprzęt będzie potrzebny jedynie sezonowo, np. w okresie wysiewu czy zbiorów.

  Główną zaletą dzierżawy maszyn rolniczych jest wliczenie w koszt czynszu szeregu usług towarzyszących, w tym serwisu i ubezpieczenia. Rolnik nie musi więc tracić czasu i obawiać się nieprzewidywanych wydatków, kiedy wynajmowany sprzęt ulegnie awarii. Firma wynajmująca udostępni mu na czas naprawy maszynę zastępczą, co pozwoli uniknąć przestojów w pracy na roli.

  Dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej

  Zaoszczędzić na zakupie sprzętu rolniczego pozwalają także dotacje unijne dla rolników na rozwój gospodarstwa. W celu uzyskania wsparcia należy złożyć w terminie naboru wniosek w jednym z regionalnych oddziałów Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Rolnik powinien spełnić szereg wymogów formalnych zapisanych w regulaminie konkretnego programu.

  W Polsce dofinansowania dla rolników są przyznawane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). W 2021 roku ogłoszono nabory m.in. w programie „Modernizacja gospodarstw rolnych”, z maksymalną kwotą dotacji na poziomie 200 tysięcy złotych.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  Bedzie pomoc finansowa w postaci dopłaty 1000 zł do jednej lochy

  Pomoc wynosi 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Będzie wypłacana wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch). –...

  Więcej artykułów