80% ryczałtu za odstrzał dzików przysługuje myśliwemu

Najnowsze

11 koni utknęło w przerębli. Dramatyczna akcja rolników [VIDEO]

O niewielkiej miejscowości Ulu-Teljak, położonej w południowej części Uralu. A wszystko za sprawą nagrania, które udostępnił w...

Ciągnik zderzył się z ciężarówką. TIR leżał w poprzek drogi [zdjęcia]

Do groźnego wypadku doszło na DK 62. Samochód ciężarowy wywrócił się, blokując drogę na kilka godzin....

Warszawiak ukradł ciągnik. Maszyna miała nadajnik GPS

W niespełna godzinę policjanci odzyskali skradziony na terenie gminy Serock ciągnik rolniczy o wartości 70 tys....

Interpelację w sprawie ryczałtu za odstrzał dzików złożył Poseł Tomasz Zieliński. Poseł skierował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dwa pytania:

  • Czy dzierżawca obwodu ma prawo potrącić z 80% ryczałtu za dzika pozyskanego w ramach odstrzału sanitarnego kwotę, jaką koło łowieckie ustaliło za tusze dzika wziętego na użytek własny?
  • Czy w związku z ww. rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi koło łowieckie ma prawo przejąć całą kwotę rekompensaty i przeznaczyć na cele koła, nie wypłacając pieniędzy myśliwym?

Poniżej prezentujemy treść odpowiedzi podpisaną z up. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez Pana Tadeusza Romańczuka Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 8 i art. 46 ust. 3 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1967) w przypadku zagrożenia wystąpienia lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania (np. afrykańskiego pomoru świń (ASF)) powiatowy lekarz weterynarii albo wojewoda, w drodze rozporządzenia – aktu prawa miejscowego, może nakazać odstrzał sanitarny zwierząt na określonym obszarze, w tym nakazać dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich odstrzał sanitarny zwierząt wolno żyjących (dzikich). Podmiotowi, który poniósł koszty związane z realizacją nakazu odstrzału sanitarnego wydanego na podstawie ww. przepisów przysługuje ze środków budżetu państwa zryczałtowany zwrot kosztów za każdą sztukę odstrzelonego zwierzęcia, zwany dalej „ryczałtem”.

Zgodnie z art. 47 a ust. 3 ww. ustawy ryczałt przysługuje myśliwemu wykonującemu odstrzał sanitarny zwierząt – w wysokości 80% ryczałtu, natomiast dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego, na obszarze którego dokonano odstrzału sanitarnego zwierząt, albo Polskiemu Związkowi Łowieckiemu w wysokości 20% kwoty ryczałtu.

W przypadku odstrzału sanitarnego dzików kwoty ryczałtu określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 listopada 2018 r. w sprawie wysokości ryczałtu za wykonanie odstrzału sanitarnego dzików (Dz. U. poz. 2194).

Zgodnie z § 1 rozporządzenia wysokość zryczałtowanego zwrotu kosztów za każdą odstrzeloną sztukę odstrzeloną sztukę:
1) samicy przelatki lub dorosłej samicy dzika wynosi 650 zł,
2) dzika innego niż wymieniony w pkt 1 wynosi 300 zł.

Należy podkreślić, że kwotę ryczałtu ustala i wypłaca powiatowy lekarz weterynarii, w określonych przypadkach, o których mowa w ust. 1 ustawy, Polskiemu Związkowi Łowieckiemu albo dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego, na obszarze którego dokonano odstrzału sanitarnego.

Natomiast odstrzał dzików (polowania na dziki) prowadzony jest w ramach gospodarki łowieckiej na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2018 r. poz. 2033, z późn. zm.) w przeważającej mierze w ramach realizacji łowieckich planów gospodarczych, do których nie ma zastosowania rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wysokości ryczałtu za wykonanie odstrzału sanitarnego dzików.

- Reklama -
PROMOCJA - Kalendarz Gratis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię

Zamów koszulkę
kalendarz dostaniesz

1 319 Obserwujący
Obserwuj

Czytaj również

Restrukturyzacja małych gospodarstw – nabór wniosków niebawem

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń,...

Ogromne straty po pożarze w firmie sprzedającej maszyny rolnicze [VIDEO]

Na dwadzieścia milionów złotych wstępnie oszacowano straty po nocnym pożarze w miejscowości Kazimierzówka w województwie lubelskim.Dyżurny Stanowiska Kierowania...

Agrounia znów w stolicy. Protest przed UOKiK. Później rolnicy zablokowali Biedronkę

Członkowie Agrounii dziś najpierw przyszli przed Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bo to do UOKiKu od co najmniej kilku tygodni ...

Rzeźnie rolnicze – ułatwienia dla rolników

18 lutego 2020 r. wchodzą w życie nowe przepisy, które wprowadzają ułatwienia w zakresie przepisów weterynaryjnych dla podmiotów zamierzających prowadzić...

Duży wzrost sprzedaży nowych ciągników rolniczych

Pierwszy miesiąc 2020 roku pod względem rejestracji nowych ciągników był wyjątkowo dobry porównując go do stycznia 2019 czy stycznia 2018 roku. Zarejestrowano...

Więcej artykułów