Od dnia 1 stycznia 1992 r. do dnia 31 grudnia 2018 r. roku nieodpłatnie przekazano z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) kościelnym osobom prawnym łącznie 90 tys. ha, z czego 81,8 tys. ha (91%) dotyczyło nieodpłatnych przekazań nieruchomości osobom prawnym Kościoła Katolickiego.

Natomiast w 2018 roku z ZWRSP nieodpłatnie zostało przekazanych kościelnym osobom prawnym łącznie jedynie 240 ha, przy czym w całości osobom prawnym Kościoła Katolickiego.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie posiada informacji ile nieruchomości rolnych odzyskał Kościół Katolicki w postępowaniach regulacyjnych. Ówczesna Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, następnie Agencja Nieruchomości Rolnych, były uczestnikami postępowania, zaś wnioski przyjmowała i rozpatrywała Komisja Majątkowa, wydając orzeczenia, od których zgodnie z przepisami ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej nie przysługiwało odwołanie.

źródło: odpowiedź Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego na interpelację nr 28836 Państwa Posłów Doroty Niedzieli i Kazimierza Plocke, w sprawie nieodpłatnego przekazania gruntów na rzecz kościelnych osób prawnych.

3 KOMENTARZE

  1. Jakim PRAWEM przekazano NIEODPŁATNIE grunty rolne. Już wcześniej nie rozliczono KOMISJĘ MAJTKOWĄ z machloi gruntami a teraz dalej znowu się przekazuje. Gminy wołają chorendarne ceny za grunty do sprzedaży a na rzecz kościołów przekazuje się nieodpłatnie. Grunty przekazane odpłatnie kościołowi są ujmowane Planami zagospodarowani i Kościół sprzedaje je za ciężkie pieniądze. Inne grunty obywateli podzielone bez planów leżą odłogiem przez 30 lat(od 1990 r) i nie można gmin doprosić się o wprowadzeniu ich pod zagospodarowanie przestrzenne. O tej sprawie to wie nawet Pan Poseł PLOCKE od początku lat 90-tych jak był wójtem w Gminie KROKOWA. KTO pytam się KTO rozliczy i wyjaśni bezprawnie przekazane grunt kościołowi i KTO wprowadził w gminach pod zagospodarowanie przestrzenne, które zostały sprzedana po bajońskich cenach osobom z układów. To się działo w większości gmin w polsce

  2. Super …. A Obywatel tego kraju , osoba fizyczna , mieszkaniec wsi choc nie rolnik, nie moze w własnym kraju kupic ziemi

  3. Niech przedstawiciele kościoła powiedzą po co im ta ziemia. Jeżeli powiedzą że gromadzą ją dla Boga to będzie zaprzaństwo wiary bo zgodnie z filozofią wiary wszystko jest własnością Boga dane nam w użytkowanie. Kościół jest oparty na wierze, mówi się be nim o umiarze , skromności, ustatkowania. Robi się gęsty mycia nóg, ale to raczej gęsty hipokryzji a nie wiary. Skoro gromadzony jest majątek to w jakiej idei. Skoro kościół jest tak majętny to po co te wszystkie opłaty za msze sakramentu lub pogrzeby, a jeżeli już za to biorą to niech będzie kasa fiskalna. I koniec darowizn typu taca. Ogólnie mówiąc organizacja kościelna to nie posłańcy i kapłani od Boga tylko biznesmeni w czarnych sutannach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię