AGROLIGA 2019: Wybrano najlepszych na Mazowszu!

Konkurs AgroLiga 2019

Wybrano najlepszych na Mazowszu!

8września w Siedlcach podczas seminarium podsumowującego konkurs AgroLiga 2019 – etap wojewódzki poznaliśmy zwycięzców oraz laureatów 27 edycji.Konkurs AgroLiga ma na celu wyłonienie i promowanie najlepszych polskich rolników oraz najprężniej działających polskich firm związanych z rolnictwem. Najpierw przeprowadzane są eliminacje wojewódzkie, następnie Mistrzowie województw  biorą udział w eliminacjach o tytuły Mistrza kraju w kategorii ROLNIK i Mistrza kraju w Kategorii FIRMA. Wśród uczestników seminarium gościliśmy rolników, doradców oraz przedsiębiorców z województwa mazowieckiego, w tym laureatów z poprzednich lat konkursu AgroLiga.

Podczas seminarium uczestnicy zapoznali się z najlepszymi wzorcami i dobrymi praktykami na przykładzie gospodarstw i przedsiębiorstw Polski północno-wschodniej, a także wysłuchali wykładu pt. „Zarządzanie finansami w sektorze rolnym – szanse i zagrożenia PROW 2014-2020”

Kategoria ROLNICY

          Tytuł Mistrza województwa mazowieckiegokonkursu AGROLIGA 2019w kategorii ROLNICY otrzymał pan Marcin Seliga prowadzący gospodarstwo w gminie Promna powiat białobrzeski.

Gospodarstwopołożone jest w dolinie Pilicy na obszarze Natura 2000 prowadzone przez Pana Marcina samodzielnie od 2003 r. ma łączną powierzchnię 93,67 ha i zajmuje się hodowlą bydła opasowego rasy limousine oraz uprawą ziemniaków na powierzchni blisko 16 ha.

Tytuł Wicemistrza województwa mazowieckiegokonkursu AGROLIGA 2019 w kategorii ROLNICY otrzymali państwo Aldona i Rafał Nowak, gmina Brudzeń Duży, powiat płocki.

Gospodarstwo ma powierzchnię 51 ha, z czego 20 ha to grunty własne i 31 dzierżawione. Prowadzona jest na nich uprawa rzepaku, pszenicy i buraków cukrowych. W uprawie roli i roślin są stosowane innowacyjne technologie, których celem jest wzrost żyzności, co przełoży się na wyższe plony. Są to m.in. uprawa bezorkowa, siew bezpośredni                        i uprawa pasowa tzw. strip-till.

Laureaci województwa mazowieckiego AGROLIGA 2019 w kategorii ROLNICY:

Jacek Sadowski –(gmina Nasielsk,powiat nowodworski) prowadzi gospodarstwo
specjalizujące się w produkcji mleka od krów rasy simentalskiej.

Agnieszka i Cezary Czapliccy – (gmina Opinogóra, powiat ciechanowski) prowadzą gospodarstwo o powierzchni 55 ha, które jest zapleczem paszowym dla stada bydła mlecznego w ilości 130 sztuk.

Bożena i Adam Podbielscy – (gmina Czerwin, powiat ostrołęcki) gospodarstwo o powierzchni 125 ha i powiązaną z tym produkcją bydła mlecznego (300 sztuk krów mlecznych, 260 sztuk jałowizny i cieląt) o wydajności mlecznej około 10 tys. litrów.

Przemysław Górlicki– (gmina Chlewiska, powiat szydłowiecki) – gospodarstwo specjalizujące się w produkcji miodu (80 rodzin pszczelich), uprawiające rośliny zbożowe i strączkowe z przewagą roślin miododajnych.

Katarzyna i Andrzej Żuraw – (gmina Wilga, powiat garwoliński) prowadzą gospodarstwo sadownicze specjalizujące się w produkcji jabłek na powierzchni 21 ha. Gospodarstwo posiada nowoczesny system nawadniający oraz ochrony przeciwmrozowej.

Anna Jończyk i Tomasz Dronzikowski  „Stajnia Blueberry” (gmina Teresin, powiat sochaczewski) prowadzą gospodarstwo zajmujące się chowem i hodowlą koni. Dodatkowo „Stajnia Blueberry” prowadzi szkółkę jeździecką oraz kolonie w siodle.

Kategoria FIRMA

Tytuł Mistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2019
w kategorii FIRMA otrzymała firma BROWAR SOCHO Karol  Słoma, gmina i powiat sochaczewski.

Browar powstał w 2016 roku z zamiłowania do domowego warzenia piwa. Budynek browaru oraz cały sprzęt znajdujący się w browarze został zaprojektowany oraz wykonany przez właściciela oraz jego ojca. Nowe gatunki piwa powstają w nim na bieżąco. W 2019 roku, browar rozszerzył swoją ofertę o przybrowarny pub, w którym można napić się świeżych piw i zamówić robione z najlepszej jakości składników burgery i przekąski.

Tytuł Wicemistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2019 w kategorii FIRMA otrzymała Piekarnia „WACYN” Ewa Brzezińska i Andrzej Karczewski  – (gmina i powiat radomski).

Firma powstała w 1990 roku z inicjatywy brata ciotecznego właścicieli. Piekarnia przede wszystkim stawia na jakość wyrobów i warunków pracy. Chleb bardzo długo utrzymuje świeżość i nie kruszy się, a bułki charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem.

Laureaci województwa mazowieckiego AGROLIGA 2019 w kategorii FIRMA:

WIL-SAD Spółka z o.o. (gmina Wilga, powiat garwoliński). Grupa producencka wprowadzająca rocznie na rynek około 30 tysięcy ton jabłek i dystrybuująca je na różne rynki świata. Skupia ona 30 producentów i gospodaruje na powierzchni około 350 hektarów.

MŁYN PRZEDPEŁCE Paweł Kocięcki (gmina Staroźreby, powiat płocki).

Firma rodzinna działająca w branży młynarskiej od 1870 roku. Obecny właściciel prowadzi ją od 2011 roku. Wydajność młyna to 40 ton na dobę a baza magazynowa może pomieścić 800 ton produktu.

JAKPOL – Jakub Ambroziak   (gmina Gołymin Ośrodek powiat ciechanowski) – firma działa na rynku od 2003 roku. Zaczynała od produkcji mąki żytniej a obecnie prowadzi skup wszystkich płodów rolnych.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!

Za treści merytoryczne odpowiada PODRSzepietowo.

Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl
Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Kinga Białobrzeska-Kijek
MODR Warszawa                   
Dział Ekonomiki
i Zarządzania Gospodarstwem
Rolnym

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię