Nierównomierna dystrybucja pestycydów na opryskiwanej powierzchni niesie ze sobą ryzyko ograniczenia efektywność zabiegu. W konsekwencji powoduje to konieczność wykonania większej liczby oprysków. Jednocześnie w miejscach, w których ilość zastosowanego środka ochrony roślin jest nadmierna, powstaje zagrożenie nagromadzenia się pozostałości w płodach rolnych oraz w środowisku naturalnym.
Stosowanie środków ochrony roślin przy wykorzystaniu niesprawnego sprzętu stwarza ryzyko powstania skażeń punktowych oraz naraża zdrowie operatora i konsumenta.
Przypominamy o obowiązku przeprowadzania badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu używanego do stosowania środków ochrony roślin.
Jaki sprzęt podlega obowiązkowym badaniom?
1.Obowiązkowym badaniom podlegają:
– opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe;
– opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze;
– opryskiwacze wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych;
– sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin montowany na pojazdach kolejowych;
– urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe;
– instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania w szklarniach lub tunelach foliowych;
– sprzęt samobieżny lub ciągnikowy przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu;
– sprzęt agrolotniczy;
– sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, inny niż wymieniony nie będący opryskiwaczem ręcznym lub plecakowym, którego pojemność zbiornika przekracza 30 litrów.
Nowy sprzęt do stosowania środków ochrony roślin
Badanie nowego sprzętu przeprowadza się nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia.
Następnie badania potwierdzenia sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin wyszczególnionego w punktach 1-4 przeprowadza się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata. Pozostały wymieniony sprzęt bada się w okresach nie dłuższych niż 5 lat.
Kto prowadzi badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin?
Na terenie Polski funkcjonuje sieć stacji kontroli sprzętu do stosowania środków ochrony roślin wykonujących ww. badania. Informacje o takich jednostkach znajdują się pod adresem http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/.
Sankcje karne!
Stosowanie środków ochrony roślin sprzętem niesprawnym technicznie lub nieskalibrowanym, a także uchylanie się od obowiązku poddawania tego sprzętu badaniom w celu potwierdzenia sprawności technicznej podlega karze grzywny.
Zobacz równeż: