Przygotowywana jest dopłata do zbóż z powodu spadku ich cen i wpływu na sytuację wojny na Ukrainie. Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi przedstawił stawki planowanej pomocy do sprzedanego przez rolników ziarna pszenicy i kukurydzy. Są zróżnicowane zależnie od województwa i jego oddalenia od Ukrainy.
Najwyższą pomoc otrzymają rolnicy z województw graniczących z Ukrainą – tj. z województwa lubelskiego i podkarpackiego – w wysokości 250 zł do tony pszenicy; rolnicy z woj. mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego – 200 zł/t; a w pozostałych województwach – po 150 zł/do tony.
Dowodem sprzedaży będzie faktura potwierdzająca zbycie zboża w okresie od 15 grudnia 2022 r. do 31 maja br. „Jest to mechanizm, który zostanie zastosowany po uzyskaniu jego akceptacji Komisji Europejskiej” – dodał Kowalczyk.
Jaka wysokość pomocy?
Z wyliczeń MRiRW wynika, że pozwoli to na udzielnie pomocy w wysokości max. 825 zł/ha w województwach podkarpackim i lubelskim w przypadku pszenicy i 1050 zł/ha przypadku kukurydzy.
W województwach: małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim i podlaskim będzie to odpowiednio 660 zł/ha i 840 zł/ha. W pozostałych województwach odpowiednio 495 zł/ha i 630 zł/ha.
Maksymalna wysokość pomocy będzie przysługiwała do 50 ha obu rodzajów zbóż.