W dniu 18 października 2018 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o zastosowanie odstępstwa i umożliwienie stosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych do końca listopada na niezamarzniętą glebę – czytamy w komunikacie Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu ich zanieczyszczeniu” są znacznym ograniczeniem dla rolników w obliczu tegorocznej suszy. Rolnicy ze względu przebieg pogody nie są w stanie dokonać niezbędnych zabiegów agrotechnicznych wymaganych przy aplikacji nawozów naturalnych i muszą czekać na bardziej sprzyjające warunki glebowe.

Dodatkowo samorząd rolniczy zawnioskował również do Pana Ministra o działanie na szczeblu Unii Europejskiej i umożliwienie stosowania nawozów naturalnych do końca listopada w określonych warunkach pogodowych i glebowych. Najlepszą zasadą do stosowania naturalnych nawozów na gruntach ornych, uprawach trwałych i użytkach zielonych jest, że „nawożenia nie prowadzi się na zamarzniętą glebę.”

Zobacz również>>>Rolnicy mają nowe terminy na stosowanie nawozów naturalnych

PRZYPOMINAMY!

Wymogi dotyczące terminów stosowania nawozów

Nawozy naturalne płynne i azotowe mineralne stosuje się co do zasady:

  • na gruntach ornych w okresie od 1marca do 20 października z tym, że w przypadku wszystkich gmin województwa świętokrzyskiego termin stosowania tych nawozów określono od 1 marca do 25 października (zgodnie z załącznikiem 3),
  • na uprawy wieloletnie, uprawy trwałe oraz trwałe użytki zielone w okresie od 1 marca do 31 października.

Nawozy naturalne stałe stosuje się:

  • na gruntach ornych w okresie od 1 marca do 31 października,
  • na uprawy wieloletnie, uprawy trwałe oraz trwałe użytki zielone w okresie od 1 marca do 30 listopada.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię