3 członków zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się ustawianiem przetargów na dzierżawę gruntów rolnych w województwie lubuskim zatrzymali policjanci CBŚP z Zielonej Góry. Mężczyźni usłyszeli zarzuty: utrudniania przeprowadzenie przetargu i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci CBŚP ustalili, że rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne mieli możliwość powiększenia posiadanego areału do 300 ha. Wystarczyło wziąć udział w przetargu ograniczonym. Mogli to zrobić rolnicy zameldowani i prowadzący swoje gospodarstwa na terenie gminy lub z nią sąsiadujących z gruntami przeznaczonymi do przetargu.

Funkcjonariusze rozpracowali mechanizm działania grupy. Przestępczy proceder polegał na udaremnieniu dostępu rolnikom indywidualnym do przetargów. Członkowie grupy perswazją zniechęcali indywidualnych rolników do licytacji. Doprowadziło to do wykorzystania lokalnych rolników jako tzw. „słupy”. Mieli oni dzierżawić grunty za jak najniższą stawkę za hektar. W zamian za niepodbijanie ceny oferowano kwoty od 2 do 3 tys. złotych. Natomiast w zamian za odstąpienie lub niepodbijanie stawki dzierżawy, oferowano nawet 200 tys. złotych do podziału.

Policjanci zatrzymali 3 mężczyzn, w wieku od 24 do 57, mieszkańców województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Usłyszeli już zarzuty: utrudniania przeprowadzenie przetargu i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię