-9.8 C
Warszawa
środa, 10 sierpnia, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Ceny ziemi w UE. Nawet 65 tys. euro za hektar

  Najnowsze

  W najnowszym biuletynie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pn. Rynek Ziemi Rolniczej – stan i perspektywy, eksperci dokonali m.in. analizy rynku ziemi rolniczej w wybranych państwach Unii Europejskiej.

  W analize wszystkie ceny gruntów podano w euro. W przypadku stosowania przez niektóre z państw UE walut narodowych innych niż euro dokonano ich przeliczeń na euro przy przyjęciu średnioważnych kursów walut obcych notowanych przez Narodowy Bank Polski.

  Lider odstaje od reszty

  Na czele rankingu znalazła się Holandia. W roku 2016 średnia cena holenderskich gruntów rolnych wyniosła 57,9 tys. euro/ha, gruntów ornych 65,7 tys. euro/ha, a trwałych użytków zielonych 52,8 tys. euro/ha.

  Kolejnym europejskim krajem w którym cena ziemi drożoje w porównywalnym tempie do gruntów holenderskich jest Belgia. W 2016 roku cena ziemi rolnej w tym kraju osiągnęła poziom 34,7 tys. euro/ha.

  Na trzeciej pozycji znalazł się kolejny sąsiedni kraj Holandii – Dania. W 2016 roku średnia cena gruntu rolnego w obrocie wolnorynkowym osiągnęła poziom 23,2 tys. euro/ha, natomiast w obrocie rodzinnym 18,7 tys. euro/ha.

  W Niemczech cena w 2016 r. ogółem osiągnęła cenę 22,3 tys. euro/ha i była wyższa o 14% od ceny z roku 2015. Jednakże warto dodać, że w landach zachodnich cena ziemi wyniosła aż 32,5 tys. euro/ha natomiast w landach wschodnich tylko 13,8 tys. euro/ha.

  Około 20 tys. euro/ha ziemi trzeba było w 2016 roku zapłacić w takich krajach jak: Irlandia (21,6 tys. euro/ha), Wielka Brytania (20,8 tys. euro/ha) czy Włochy (19,8 tys. euro/ha).

  W Polsce za grunty rolne gospodarze musieli więcej zapłacić niż w równie rolniczej Francji. Ceny w 2016 r. ukształtowały się odpowiedni 9,1 tys. euro/ha i 6 tys. euro/ha.

  Poniżej prezentujemy szczegółową tabelę wykonaną przez analityków z IERGŻ.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  Ukradli ciągnik z przyczepą. Maszyny ukryli w zaroślach

  W minionym tygodniu do Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie zgłosił się mieszkaniec Wolsztyna informując, że nieznany sprawca, bądź sprawcy...

  Więcej artykułów