Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) poinformowała, że w Polsce odnotowano przypadek choroby szalonych krów (BSE). Chore zwierze wykryto w hodowli w Mirsku na Dolnym Śląsku. 

W dniu dzisiejszym (4 luty 2019 r.) Międzynarodowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) podała w swym komunikacie, że polski Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk poinformował ją o wykryciu w Polsce przypadku nietypowej gąbczastej encefalopatii bydła (nietypowej BSE).


Międzynarodowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) 

Według komunikatu organizacji podejrzenie choroby u krowy z hodowli w Mirsku w powiecie lwóweckim na Dolnym Śląsku wystąpiło 24 stycznia, a 31 stycznia potwierdzono je laboratoryjnie. Zakażona krowa została zabita i zutylizowana.


Międzynarodowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) 

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) 

To pierwszy od lat przypadek wykrycia w Polsce gąbczastej encefalopatii bydła, nazywanej także chorobą szalonych krów. W latach 90 w Europie Zachodniej wybuchła epidemia BSE. Dla jej zlikwidowania masowo wybijano całe stada bydła. Do Polski gąbczasta encefalopatia bydła dotarła na początku XXI wieku, ale nie nosiła znamion epidemii. Stwierdzono kilkadziesiąt przypadków tej choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię