22 grudnia około godziny 12.37 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu oraz OSP Grybów Biała zadysponowane zostały do działań w  Grybowie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że podczas podjazdu pod górę doszło do wywrócenia się ciągnika rolniczego z przyczepą jednoosiową. 

Ciągnik leżał do góry kołami. Pomiędzy przyczepą, a ciągnikiem znajdował się przygnieciony mężczyzna, który był nieprzytomny bez funkcji życiowych. Na miejsce dotarły również osoby postronne ciągnikami rolniczym oraz leśnym. Do zdarzenia prowadziła wąska, stroma, polna droga.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz  pojazdu przy wykorzystaniu lin oraz przybyłego sprzętu. Przyczepę zabezpieczono podkładając pod koła kamienie. Na miejsce dotarł  karetka Pogotowia oraz Policja. Za pomocą wyciągarki ciągnika leśnego oraz ciągnika rolniczego  odciągnięto przód ciągnika do pozycji pionowej i wydobyto osobę, którą przekazano ratownikom Pogotowia ratunkowego.

Zespół ze względu na obrażenia odstąpił od prowadzenia czynności resuscytacyjnych. Ze względu na możliwość osunięcia się całego zespołu podjęto decyzję o próbie postawienia ciągnika, który w trakcie dalszego odciągania obrócił się kołami do góry opierając się o skarpę. Po tych czynnościach sprawdzono pojazd pod względem wycieków płynów (nie stwierdzono), odłączono akumulatory.

W uzgodnieniu z Policją zastęp JRG powrócił do koszar. Na miejscu pozostał zastęp  OSP Grybów. Po zakończeniu czynności prowadzonych przez Policję właściciel sprzętem rolniczym oraz leśnym podjął skuteczną próbę rozłączenia przyczepy oraz postawienia ciągnika na koła. Działania strażaków trwały ponad dwie i pół godziny.

fot. PSP Nowy Sącz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię