-9.8 C
Warszawa
niedziela, 24 października, 2021

  Coraz więcej przypadków wścieklizny u zwierząt

  Najnowsze

  Główny Lekarz Weterynarii w komunikacie z 22 września br. poinformował o wystąpieniu dwóch przypadków wścieklizny u zwierząt, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 15 oraz 17 września br. Są to na terytorium Polski przypadki nr 56 – 57 w 2021 r.

  Przypadek wścieklizny nr 2021/56 stwierdzono 15 września br. w miejscowości Kochów w gminie Maciejowice, powiat garwoliński, woj. mazowieckie, u padłego lisa.

  Przypadek wścieklizny nr 2021/57 stwierdzono 17 września br. w miejscowości Rębków w gminie Garwolin, powiat garwoliński, woj. mazowieckie, u padłego lisa.

  Zestawienie dotyczące stwierdzonych przypadków wścieklizny w Polsce w 2021 r. znajduje się w poniższej tabeli.

  WojewództwoPowiatLiczba przypadkówGatunki
  podkarpackielubaczowski1lis
  przemyski1żbik
  mazowieckiegarwoliński12lisy (11) i jenot (1)
  kozienicki1pies
  miński2lisy
  otwocki28lisy (27) i sarna (1)
  radomski i m. Radom7lisy (6) i kot (1)
  m. st. Warszawa3lisy
  wołomiński1lis
  zwoleński1lis
  SUMA 57 

  Zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

  Główny Lekarz Weterynarii w opublikowanym komunikacie również przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych.

  ŹródłoGIW

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz swój komentarz!
  Proszę wpisać tutaj swoje imię

  Dotacje dla KGW: nabór wniosków na finiszu

  Tylko do czwartku 30 września koła gospodyń wiejskich, które chcą otrzymać dofinansowanie na swoją działalność, mogą składać wnioski do...

  Więcej artykułów