W poniedziałek w Lublinie otwarty został Wydział Tworzenia Oprogramowania Departamentu Informatyki ARiMR. To zapewni stabilność w wypłacie dopłat bezpośrednich dla rolników, zmieni także pozycję negocjacyjną Agencji w relacjach z firmami IT – podkreślił prezes ARiMR Daniel Obajtek.

Jak mówił Obajtek na wspólnej konferencji prasowej z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofem Jurgielem, Agencja musi mieć zapewnioną stabilność w wypłacie płatności bezpośrednich, a „polski rolnik musi dostawać należne mu środki zawsze o tej samej porze”. Do tego potrzebne jest WTO Lublinie – podkreślił.

Argumentując dlaczego nowy wydział Departamentu Informatyki zlokalizowany został właśnie w Lublinie, Obajtek zaznaczył, że jest to zgodne m.in. z planem wicepremiera Mateusza Morawieckiego na rzecz zrównoważonego rozwoju.

„Tu w Lublinie są dobre uczelnie, jest dużo informatyków”- dodał prezes ARiMR.

Jak powiedział, w ciągu dwóch lat WTO przejmie rozwój i modyfikację podstawowego systemu agencji związanego z płatnościami bezpośrednimi, a oszczędności wyniosą ok. 30 mln zł.

Również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel zwrócił uwagę, że jeśli obsługa dopłat bezpośrednich będzie realizowana wewnątrz ARiMR, koszty będą obniżone. Nie będzie praktycznie żadnej zewnętrznej zależności od firm IT – dodał Jurgiel.

Docelowo WTO będzie zatrudniał 70 informatyków. Umożliwi to Agencji rozwój i modyfikację oprogramowania we własnym zakresie. W okresie przejściowym wydział będzie stopniowo przejmował utrzymanie i rozwój mniejszych systemów informatycznych ARiMR. Później przejmie na siebie zadania związane z funkcjonowaniem największych systemów Agencji.

Szacuje się, że roczny koszt funkcjonowania WTO DI w Lublinie wyniesie ok. 12 mln zł. Powstanie nowego wydziału nie zwiększyło zatrudnienia w Agencji.

Aktualnie ARiMR związana jest 73 umowami z 40 firmami z branży IT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię