Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie jako lider konsorcjum instytucji uprzejmie informuje, że w ramach konsorcjum realizuje projekt pod nazwą DOBRE PRAKTYKI ROLNICZE NA OBSZARACH SZCZEGÓLNIE NARAŻONYCH NA AZOTANY POCHODZENIA ROLNICZEGO, tzw. OSN.
W skład konsorcjum wchodzą:
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy
Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników
Cel realizacji: zorganizowanie dla rolników z terenów województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego trzydniowych szkoleń w tym dwudniowych szkoleń stacjonarnych i jednego dnia poświęconego na wyjazd studyjny do wzorowego gospodarstwa rolnego.
Szkolenia skierowane są do rolników, których gospodarstwa w całości lub częściowo zlokalizowane są na obszarach zakwalifikowanych na lata 2012-2016 jako szczególnie narażone na azotany pochodzenia rolniczego, tzw. OSN. Uczestnicy szkoleń powinni posiadać gospodarstwo rolne o profilu zwierzęcym lub mieszanym roślinno-zwierzęcym. SZKOLENIA SĄ BEZPŁATNE!
Program szkolenia zapewnia uczestnikom pogłębienie wiedzy z zakresu wdrażania we własnych gospodarstwach dobrych praktyk rolniczych, które zapobiegają odpływom azotanów ze źródeł rolniczych do wód lądowych. Uczestnicy szkolenia poznają proces związany z eutrofizacją wód, jej przyczyny i sposoby zapobiegania. Trzeciego dnia podczas wyjazdu studyjnego uczestnicy szkolenia będą mieli możliwość zapoznania się ze stosowanymi dobrymi praktykami rolnymi w zakresie zrównoważonej i racjonalnej gospodarki nawozami jak również podejmowanymi działaniami rolnośrodowiskowymi mającymi na celu ograniczenie spływu makroskładników: azotanów i fosforanów do wód.