Wsparcie na inwestycje w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na takie, które będą mniej uciążliwe dla zdrowia i środowiska, może być udzielone osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która ma status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Musi ona zajmować się produkcją chmielu na terytorium Polski, mieć nadany numer identyfikacyjny i być pełnoletnia (warunek ten dotyczy osób fizycznych).
Dofinansowanie przeznaczone jest na wymianę słupów na plantacjach chmielu na konstrukcje wolne od kreozotu. Wsparcie obejmuje demontaż starych słupów, nabycie i transport nowych elementów konstrukcyjnych oraz ich montaż na tej samej powierzchni, z której usunięto słupy impregnowane kreozotem. Maksymalna powierzchnia upraw, która może być objęta pomocą, to 5 ha.
W tym naborze rozszerzono wachlarz materiałów, z których może być wykonany nowy chmielnik. Słupy zabezpieczone kreozotem mogą być wymienione na konstrukcje: drewniane, drewniane na betonowych szczudłach, betonowe, stalowe lub kompozytowe. Istotną zmianą jest też wydłużenie czasu przeznaczonego na przeprowadzenie inwestycji. Nie może ona rozpocząć się przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy, a na jej realizację beneficjenci będą mieć 24 miesiące od zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem.
Jeśli chodzi o stawki pomocy, poziom udzielonego dofinansowania w odniesieniu do 1 ha uprawy chmielu, na której wymieniane będą słupy, nie może przekroczyć 120 tys. zł (standardowo) bądź 140 tys. zł – w przypadku rolników urodzonych po 31 grudnia 1982 r.
Nabór wniosków będzie prowadzony od 15 lutego do 31 marca 2023 r. wyłącznie drogą elektroniczną przez formularz udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych.