Dojdzie do połączenia ARiMR i ARR? Prezes ARiMR Daniel Obajtek powiedział w czwartek przebywając na Podkarpaciu, że przygotowywany jest projekt połączenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego. Zdaniem Prezesa ARiMR połączenie tych dwóch agencji może dać oszczędności rzędu 100 mln zł rocznie.

Zdaniem pomysłodawcy zmian, prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, skorzystają na tym także producenci rolni, ponieważ wszystkie sprawy związane z płatnościami będą mogli załatwić w jednym miejscu.

Dojdzie do połączenia ARiMR i ARR

Daniel Obajtek dodał, że zmiany wymusiła Unia Europejskia, która zaleciła utworzenie jednej agencji płatniczej w kraju członkowskim. Projekt jest już przygotowany, czeka na opinię ministra rolnictwa i premier rządu.

Koszt wydania 100 zł w rynek przez naszą agencję to 3,90 zł, a koszt obsługi 100 zł przez ARR to 26 zł. W związku tym uważam, że Agencje trzeba połączyć, zminimalizować koszty. Będę forsował ten projekt – przekonywał prezes ARiMR.

Przypominamy, że na jednej z pierwszych konferencji po objęciu funkcji przez ministra Krzysztofa Jurgiela, która odbyła się 8 grudnia 2015 r., minister mówił o nowej polityce Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i zadaniach na lata 2015-2019. Minister poruszył temat związany z połączeniem istniejących agencji rolnych tj. Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Rynku Rolnego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Najpóźniej od stycznia 2017 roku Agencja Nieruchomości Rolnych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencja Rynku Rolnego miałyby stworzyć jedną Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nowy twór miałyby posiadać elementy programowania – informował minister Jurgiel podczas konferencji.

Minister zapowiadał też konsolidację inspekcji. Jakie jeszcze zmiany szykują się w rolniczych instytucjach? – Są postulaty, żeby reaktywować radę gospodarki żywnościowej. Będziemy rozmawiać ze wszystkimi – zapewniał minister rolnictwa na grudniowej konferencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj