reklama
Rolniczki z kalendarza 2020

Dziewięć krajów wprowadziło zakaz wwozu wieprzowiny z Belgii po tym, jak potwierdzono w tym kraju pierwsze przypadki ASF u dzików w prowincji Luxembourg. Belgia nie może eksportować wieprzowiny do Korei Południowej, Chin, Białorusi, Meksyku, Południowej Afryki, Japonii, Singapuru i na Filipiny.

Jak wynika z komunikatu Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, który powołuje się na źródło rtbf.be – wieprzowina wysyłana do tej pory na te rynki będzie kierowana na rynek unijny, co stworzy dodatkową presję na cenę wieprzowiny. Jak na ten moment łączny eksport do krajów, które wprowadziły embargo sięga 6% belgijskiej produkcji wieprzowiny.

Belgijski minister rolnictwa Denis Ducarme ostrzega, że należy liczyć się z kolejnymi przypadkami tej choroby. Jak do tej pory potwierdzono 5 przypadków ASF u dzików. Nie zostały potwierdzone żadne ogniska choroby u świń. Jako priorytet władze belgijskie przyjęły niedopuszczenie do zainfekowania stad przody chlewnej, gdyż mogłoby to dotknąć około 15 000 bezpośrednich miejsc prasy. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie rejonu Flandrii, gdzie znajduje się 90% wszystkich ferm trzody chlewnej – czytamy w informacji KZP-PTCH.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię