Testy przeprowadzone w unijnym laboratorium referencyjnym, potwierdziły obecność klasycznej postaci tzw. choroby szalonych krów (BSE) u pięcioletniej krowy, którą znaleziono na francuskiej farmie w Ardenach.

Był to zarazem pierwszy klasyczny przypadek tej choroby wykryty we Francji od 2011 r. W odpowiedzi Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) zmieniła status Francji z kraju „niskiego ryzyka zagrożenia” BSE na kraj o „kontrolowanym statusie zagrożenia” tą chorobą. Warto przy tym przypomnieć, że w maju 2015 r.

Francja wraz z sześcioma innymi krajami uzyskała status „niskiego ryzyka zagrożenia BSE”. Teraz Francuzi stracili możliwości korzystania z nowych unijnych przepisów, które weszły w życie w minionym roku, a dotyczyły powrotu do łańcucha żywnościowego oraz paszowego niektórych tkanek zwierzęcych. Poluzowanie przepisów odnosiło się tylko do tych krajów Wspólnoty, które posiadały status kraju „niskiego ryzyka zagrożenia” BSE.

Obecnie status kraju „niskiego ryzyka zagrożenia” BSE posiada 20 krajów UE, tj.: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Węgry, Włochy, Łotwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia (powróciła do tego statusu w grudniu 2015 r.), Słowacja, Słowenia oraz Szwecja. Kraje „kontrolowanego ryzyka zagrożenia” BSE to: Niemcy, Grecja, Irlandia („zdegradowana” do tego statusu po wykryciu BSE w 2015 r.), Litwa, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania oraz Francja.

Pozostaje jeszcze kwestia, jak dotychczasowe rynki zbytu na francuską wołowinę zareagują na wiadomość dotyczącą „degradacji” Paryża do grona krajów „kontrolowanego ryzyka zagrożenia” BSE. Poprzednio, gdy Francuzi awansowali, uzyskując najwyższy przyznawany przez OIE status w odniesieniu do zagrożenia BSE, kilka państw (RPA, Arabia Saudyjska, Wietnam oraz Singapur) zdecydowało się na zniesienie zakazu importu wołowiny z kraju nad Loarą.

1 KOMENTARZ

  1. Powinna być utworzona kwarantanna jak u nas gdy znaleźli tego dzika … Takie mają przepisy to niech teraz do nich się stosują

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj