Funkcjonariusze ITD zatrzmali ciężarówkę z krowami mlecznymi. Trzeba było zorganizować inny transport

fot. GITD

Jak informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego – w czwartek, 16 listopada 2017 na Punkcie Poboru Opłat Autostrady A4, w miejscowości Gliwice Żernica inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach zatrzymali do kontroli pojazd ze specjalistyczną naczepą do przewozu zwierząt. Pojazd należał do polskiego przedsiębiorcy, kierowała nim załoga dwuosobowa. Kierowcy wykonywali międzynarodowy transport drogowy, przewozili 34 szt. bydła z Czech do Polski.

W trakcie kontroli inspektorzy przeanalizowali pobrane dokumenty przewozowe oraz dane cyfrowe z tachografu i kart kierowców. Stwierdzili, że załadunek przewożonych zwierząt miał miejsce dzień wcześniej o godzinie 16:25, natomiast według okazanego dziennika podróży, załadunek zwierząt zakończył się około godziny 18:00.

Kierowcy podczas przesłuchania potwierdzili, że po przyjeździe na miejsce załadunku w Czechach użyli dostarczonego im przez przedsiębiorcę urządzenia w postaci pilota do wyłączenia funkcji rejestrowania w tachografie. Za sprawą użycia niedozwolonego urządzenia zakłócającego prawidłową rejestrację czasu pracy kierowców na kartach kierowców rejestrowany był odpoczynek, choć faktycznie pojazd znajdował się w ruchu.

Ze względu na skrócenie odpoczynku (co próbowano ukryć poprzez stosowanie wyłącznika), kierowcom nakazano odebranie min. 9 godzin odpoczynku przed ruszeniem w dalszą podróż. Przewoźnik, na polecenie kontrolujących, został poinformowany przez kierowców o naruszeniach i braku możliwości kontynuowania przewozu. Przewoźnik, chcąc uniknąć kłopotów wynikających z faktu, iż przewoził żywe zwierzęta, niezwłocznie zorganizował pojazd zastępczy wraz z kierowcą, co pozwoliło w możliwie niedługim czasie kontynuować przewóz bydła, którego dobrostan był sprawdzany przez inspektorów podczas całej kontroli. Były to krowy mleczne, które wymagały wydojenia, stąd pośpiech inspektorów i przewoźnika.

fot. GITD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię