Ile mamy dzików?

Trzeba określić, ile w Polsce jest dzika – apelowali naukowcy podczas seminarium poświęconemu temu zwierzęciu, które odbyło się w Braniewie z inicjatywy Nadleśnictwa Zaporowo (RDLP Olsztyn).

Zbyt wysokie zagęszczenie tych dużych ssaków rodzi coraz więcej problemów. Na seminarium pochylono się w szczególności nad dwoma najpoważniejszymi: zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF) oraz rosnącymi odszkodowaniami dla rolników z powodu szkód wyrządzonych w uprawach.

Według oficjalnych statystyk w 2013 r. liczebność dzika w Polsce wynosiła ok. 280 tys., innymi metodami ustalono jednak, że rzeczywista liczba to prawie 400 tys.Potrzebny jest ogólnopolski program inwentaryzacji dzika – przekonywał prof. Bogusław Bobek z Zakładu Ekologii, Badań Łowieckich i Ekoturystyki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. – Żeby gospodarować populacją, trzeba znać jej wielkość. Najpierw należy określić metodę inwentaryzacji – dodawał prowadzący obrady Jan Karetko, emerytowany dyrektor RDLP w Olsztynie.

Seminarium, które odbyło się 24 kwietnia w Braniewie, organizowane zostało przez Zakład Ekologii, Badań Łowieckich i Ekoturystyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy współudziale nadleśnictw Zaporowo, Górowo Iławeckie, Młynary i Orneta.

źródło: Centrum Informacyjne LP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię