Jak podał w piątek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, w ósmym okresie raportowania tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2015 roku obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody, tak jak w poprzednim okresie raportowania, jest nadal Lubelszczyzna (a zwłaszcza jej północne rejony). Na tym terenie notowany jest niedobór wody wynoszący od -190 do -209 mm.
Bardzo niskie wartości klimatycznego bilansu wodnego występują również w południowych obszarach województwa mazowieckiego, podlaskiego oraz lubelskiego. Wartości KBW w tych rejonach wynosiły od -180 do -189 mm.
Niskie wartości KBW w dalszym ciągu występowały we wschodniej części województwa łódzkiego oraz w środkowych rejonach woj. mazowieckiego, podlaskiego oraz na terytorium woj. opolskiego wynosiły od -170 do -179 mm.
W obecnym okresie do obszarów o dużym niedoborze wody należą również północne rejony woj. świętokrzyskiego, zachodnie obszary woj. łódzkiego, północne obszary woj. mazowieckiego i podlaskiego, południowe woj. lubelskiego i opolskiego oraz w centralnej części woj. dolnośląskiego, na tych terenach deficyt wody wynosi od -160 do -169 mm.
Zobacz również: