-9.8 C
Warszawa
piątek, 1 lipca, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  IUNG: susza w 3037 gminach (w 99,1% gmin) w kraju

  Najnowsze

  W dziesiątym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2015 roku,  Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach stwierdził zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą są ujemne na całym terytorium Polski.

  IUNG: susza w 3037 gminach (w 99,1% gmin) w kraju, agri24

  W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym, w porównaniu do ubiegłego okresu, zdecydowanie zwiększył się zasięg suszy rolniczej w całej Polsce. Dla upraw takich jak: rośliny strączkowe, ziemniak, krzewy owocowe, chmiel, kukurydza na kiszonkę, tytoń, warzywa gruntowe, burak cukrowy, drzewa owocowe zagrożenie suszą wystąpiło w wielu województwach w 100% gmin.

  Susza dla tych upraw występuje we wszystkich województwach kraju, w 3037 gminach (w 99,1% gmin) na 75,1% gruntów ornych.

  Obecnie w dalszym ciągu największe zagrożenie suszą w Polsce występuje dla roślin strączkowych. 

  Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego zagrożenie w kraju wzrosło o 79 gmin oraz o 22,7 punktów procentowych dotyczących powierzchni gruntów ornych. W 8 województwach suszę odnotowano w 100% gmin tj. w woj.: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim, podlaskim oraz wielkopolskim. Niewiele mniejsze zagrożenie suszą wystąpiło w woj. kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim w 99,4% gmin.

  Zagrożenie suszą rolniczą dla kukurydzy na kiszonkę występuje na glebach II i III kategorii. Susza dla tej uprawy występuje w 16 województwach, w 2323 gminach (w 75,8% gmin kraju) na 22.5% gruntów ornych.
  Zagrożenie suszą rolniczą dla ziemniaka występuje na glebach I, II, III oraz IV kategorii. Susza dla tej uprawy występuje w 16 województwach, w 3019 gminach (w 98,5% gmin kraju) na 79,0 gruntów ornych.

  Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego zagrożenie wzrosło w kraju o 322 gmin (o 11,9%) oraz o 25,7 punktów procentowych powierzchni gruntów ornych. Największe zagrożenie, które odnotowano w 100% gmin z suszą, występuje w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim, podlaskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim. W woj. podkarpackim i kujawsko-pomorskim, odnotowano również bardzo duże zagrożenie suszą, odpowiednio 99,5 i 99,4% gmin.

  Zobacz również:

   Od 11 września można składać wnioski o pomoc

   

  2 KOMENTARZE

  1. Susza w Polsce i na Świecie to wynik wieloletniego , szalonego odwadniania terenów Polski i Świata. Teraz każdy opad jest po jednym dniu w Atlantyku. Skąd będzie padał deszcz kiedy woda spływa bardzo szybko i siłami natury nie ma siły wrócić aby polać na pola Taki sam błąd popełniły również inne kraje . Pozostawmy wodę w terenie a będzie nam podlewała uprawy. Teraz bardzo dużej ilości odwadniaczy płacimy wysokie emerytury za „uzyskanie’ terenów uprawnych i zniszczeniu normalnej gospodarki wodnej. Natychmiast należy przywrócić normalną gospodarkę wodną W Egipcie nawadniają pola pompami my tylko nie niszczmy to co natura nam dała Zostawmy wodę w terenie i nie będzie anomalii pogodowych.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  Ciągnik skradziony we Francji, odnaleziony pod Sandomierzem

  Mundurowi z Komisariatu Policji w Koprzywnicy uzyskali informację, że na terenie prywatnej posesji w gminie Klimontów może znajdować pochodzący...

  Więcej artykułów