niedziela, 25 października, 2020
10.9 C
Warszawa
  shiuz
  grene
  grene
  grene
  grene

  Jak zabezpieczyć pryzmę z kiszonką?

  Najnowsze

  Ciężarówka wbiła się w sieczkarnie [zdjęcia]

  Do zdarzenia drogowego doszło na łuku drogi wojewódzkiej nr 507 w pobliżu miejscowości Cieszęta w gm. Pieniężno. W wyniku zderzenia...

  Premier zapowiedział nowe obostrzenia. Zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej 5 osób

  Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji zapowiedział "bardzo zdecydowane działania". Od soboty cała Polska staje się strefą...

  Rolnicy w czasie protestu zrobili korytarz życia. Policja eskortowała rodzącą kobietę [VIDEO]

  W związku z trwającym protestem rolników policjanci nadzorowali i kierowali ruchem drogowym na krajowej szesnastce na...

  Folia kiszonkarska i siatka ochronna na pryzmy to podstawowe akcesoria, które pomogą ci zabezpieczyć pryzmę z kiszonką przed pleśnią i gniciem. Podpowiadamy, co zrobić żeby uniknąć straty pieniędzy i dodatkowego stresu.

  Folia kiszonkarska i siatka ochronna na pryzmy to podstawowe akcesoria, które pomogą ci zabezpieczyć pryzmę z kiszonką przed pleśnią i gniciem. Podpowiadamy, co zrobić żeby uniknąć straty pieniędzy i dodatkowego stresu.  

  Kiszonka z kukurydzy jest już gotowa. Jeśli zrobiłeś wszystko zgodnie z zasadami sztuki, to masz pierwszorzędną paszę dla krów. Powinna być pełnowartościowym pokarmem na cały rok. Jednak nadal musisz zachować czujność.

  Kiszonkę w pryzmie lub w silosie trzeba prawidłowo zabezpieczyć. W przeciwnym wypadku zepsuje się. Cały trud pójdzie na marne. Największym wrogiem kiszonki jest tlen. Zielonka zakwaszana jest przez kwas mlekowy. Produkuję go bakterie, które do działania potrzebują warunków beztlenowych.

  Dostęp powietrza wszystko zepsuje. Sprawi, że kiszonka utraci swoją wartość, a dodatkowo będzie podatna na pleśnienie. Jak zatem zadbać o kiszonkę w pryzmie?

  Kiszonka kukurydzy na pryzmie lub w silosie – zabezpieczenie

  Niedbale zabezpieczona kiszonka to strata pieniędzy nie mówiąc o twoich nerwach i zmarnowanym czasie.

   Oto czym grozi złe zabezpieczenie kiszonki z kukurydzy

  • utratą wartościowego źródła energii i białka,
  • koniecznością zakupu dodatkowej paszy,
  • chorobami krów,
  • mniejszą ilością mleka.

  Z badań wynika, że straty mogą sięgnąć nawet 30 procent wartości kiszonki. Na szczęście można tego uniknąć. W jaki sposób? Najpierw odetnij dostęp tlenu do paszy.

  Folia do kiszonki z kukurydzy

  Okrycie kiszonki z kukurydzyfolią ograniczy dostęp powietrza i zagwarantuje optymalne warunki do fermentacji.

  Pamiętasz: kiszonka zachowa swoją wartość odżywczą jeśli będzie miała warunki beztlenowe. Optymalne rozwiązanie, to staranne owinięcie paszy odpowiednią folią.

  Tymczasem niektórzy hodowcy wciąż jeszcze używają zwykłej folii budowlanej. To pozorna oszczędność pieniędzy. Odpowiednią ochronę przed powietrzem i wilgocię zapewni tylko profesjonalna folia do kiszonki.

  Szukasz folii na pryzmę z kiszonki? Rozważ zakup folii BÖCK Blue 9która jest dostępna w ofercie polskiego dystrybutora firmy Agro-Tech Junoszyn.

  Oto zalety, które wyróżniają ją na rynku:

  • niemal całkowita gazoszczelność (wysoka bariera tlenowa),
  • 9 warstw,
  • elastyczność, sprężystość i wytrzymałość (wytrzymałość 28 MPa, rynkowy standard to 17-20 MPa),
  • górna warstwa chroni przed światłem i promieniowaniem UV przez 18 miesięcy,
  • zachowuje właściwości przy bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach (od – 50 do + 70︒C),
  • w pełni nadaje się do recyclingu.

  Folię BÖCK Blue 9 możesz użyć do zabezpieczenia pryzmy lub okrycia kiszonki w silosie.Jednak wciąż jest praca do wykonania. Nawet starannie okrytą kiszonkę trzeba regularnie sprawdzać. 

  Niewielki otwór w folii jest bramą dla powietrza i wilgoci. Dlatego warto kupić taśmę, którą zakleisz pęknięcia i rozerwania. Na rynku dostępne są specjalne taśmy do folii kiszonkarskiej. Wielu hodowców przysypuje brzegi folii ziemią i dodatkowo okłada oponami, żeby ograniczyć dostęp powietrza. 

  Niezłym pomysłem jest też użycie preparatów, które wspierają bakterie działające w kiszonce. Dzięki tym środkom proces fermentacji będzie wzmocniony i bardziej stabilny. Hodowcy używają preparatów z kwasem mrówkowym i propionowym oraz innymi dodatkami (bakteryjnymi), które przeciwdziałają również powstawaniu pleśni i blokują rozwój bakterii gnilnych.

  Siatka na pryzmy

  Kiszonka z kukurydzy pleśnieje, ale na tym nie kończą się problemy. Zgromadzonej na pryzmie paszy zagrażają również ptaki, gryzonie lub większe zwierzęta np. dziki.

  Sposobem na dodatkowe zabezpieczenie kiszonki są siatki ochronne. Wykonane z polietylenu będą ci służyły 7-10 lat. Mocny materiał przeszkodzi ptakom w dziurawieniu folii. Ochroni też kiszonkę przed gradem czy wiatrem.

  Kiszonka kukurydzy w silosie lub na pryzmieto podstawowa pasza dla bydła mlecznego i opasowego. Używana jest przez cały rok. Dlatego zakup folii do kiszonki oraz siatki to inwestycja, która z pewnością się zwróci.

  Zanim zabezpieczysz pryzmę lub silos z kiszonką

  Jakość kiszonki z kukurydzy, którą masz już w pryzmie lub silosie zależy od jej zabezpieczenia. Jednak to tylko połowa prawdy. Jak to zwykle bywa, lepiej przeciwdziałać zawczasu niż walczyć ze skutkami błędów. Również w przypadku kiszonki zaprocentuje solidnie wykonana wcześniejsza praca.

  Przeczytaj również artykuł: Kiedy powinno się kosić kukurydzę na kiszonkę

  Kiszonka będzie dobrym, wysokoenergetycznym pokarmem dla bydła jeśli: 

  • zebrałeś kukurydzę w odpowiednim okresie wegetacji (woskowa dojrzałość ziarniaka),
  • odpowiednio ją rozdrobniłeś w sieczkarni (wszystkie ziarniaki powinny zostać rozgniecione lub naruszone),
  • dokładnie ubiłeś kołami ciągnika (żeby pozbyć się powietrza z kiszonki),
  • użyłeś sprawdzonego zakiszacza.

  Jednym słowem, prawidłowe kiszenia uchroni cię przed późniejszymi stratami pieniędzy, stresem i dodatkową pracą.

  Na koniec warto przypomnieć o podstawowej zasadzie – również podczas pobierania paszy trzeba maksymalnie ograniczyć dostęp tlenu.

  Zbyt długo odkryta folia, to zaproszenie do kiszonki bakterii i grzybów. Dlatego należy odkrywać tylko fragment przeznaczony do pobrania. Idealnym rozwiązaniem jest używanie wycinarki. Unikaj wyszarpywania paszy!

  - Reklama -
  agroinstal

  1 KOMENTARZ

  1. Ja osobiście kiszonki produkuję tylko w belach, bo jest to znacznie prostsze do składowania i łatwiej można rozdzielać kolejne porcje paszy. Polecam wszystkim, którzy chcą mieć dostęp do wysokiej jakości paszy przez cały rok 🙂

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię

  Czytaj również

  Wjeżdżając na prom ciągnik z przyczepami zboża wpadł do wody [zdjęcia]

  O godz. 9:02 zostaliśmy zadysponowani przez stanowisko PSP Inowrocław do miejscowości Złotowo - przeprawa promowa. Zerwana lina...

  60 gmin uwolnionych z „niebieskiej strefy” ASF

  60 gmin w woj. lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim zostało uwolnionych z „niebieskiej strefy”. Tym samym nastąpiło złagodzenie restrykcji nałożonych na podstawie przepisów...

  MRiRW: kompromis ministrów rolnictwa w zakresie WPR po 2020 r.

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda uczestniczył w obradach Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbywały się w Luksemburgu w...

  Lider AgroUnii Michał Kołodziejczak zatrzymany przez policję

  W środę rano rolnicy rozpoczęli blokowanie głównych dróg w ramach protestu przeciw "piątce dla zwierząt". Ustawa o ochronie zwierząt w całości jest...

  Skradziono dwa ciągniki Deutz-Fahr

  W dniu 19.10 w oddziale Stomil Agro Wilków (woj. opolskie) skradziono dwa ciągniki rolnicze model Agrotron 6165 Deutz Fahr o numerach:

  Więcej artykułów