-9.8 C
Warszawa
piątek, 12 sierpnia, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Jak zapobiegać pożarom kombajnów?

  Najnowsze

  Kombajn zbożowy jest maszyną złożoną, której pewne elementy należą do łatwo palnych. Pracuje w warunkach dużego zapylenia, szczególnie sprzyjającego powstawaniu pożarów, wymaga zatem niezwykłej ostrożności obsługującego i bezwzględnego przestrzegania przepisów przeciwpożarowych.


  Źródłem pożaru podczas eksploatacji kombajnu mogą być:
  • przedział silnikowy,
  • instalacja elektryczna,
  • instalacja hydrauliczna,
  • ruchome elementy mechaniczne,
  • układ paliwowy.


  Przedział silnikowy wymaga szczególnej uwagi przy przeglądach codziennych. Zarówno silnik, jak i jego otoczenie powinny być dokładnie oczyszczone sprzężonym powietrzem z pyłu i innych zanieczyszczeń, a miejsca zaoliwione lub zabrudzone smarem, wytarte.
  Przestrzeń pod silnikiem należy dodatkowo przemywać wodą pod ciśnieniem przy uprzednim zdemontowaniu pokrywek z podłogi silnikowej. Warstwa plew, zalanych wskutek przecieków olejem, stanowi łatwo zapalny materiał, trudny do ugaszenia.


  Poważne zagrożenie pożarowe stanowi zapowietrzony odpowietrznik skrzyni korbowej. Szczegółowej uwagi wymaga kolektor wydechowy silnika, który należy czyścić nawet podczas przerw w pracy i sprawdzać stan jego szczelności. Instalacja elektryczna kombajnu jest bezpieczna, pod warunkiem utrzymania jej w należytym stanie.


  Pracujące elementy mechaniczne kombajnu mogą stanowić zagrożenie pożarowe w przypadku niewłaściwej ich obsługi tj. nieprawidłowej regulacji, niedostatecznego smarowania, lub niewłaściwego sterowania. Przeprowadzone badania wykazały, że pożary wywołane przez zatarcie urządzeń mechanicznych stanowią 5.5 % wszystkich pożarów kombajnów.


  Podczas codziennej obsługi konieczne jest sprawdzenie stanu prawidłowego napięcia pasów klinowych. Nieprawidłowości w tym względzie mogą być powodem ich poślizgu co prowadzi do nadmiernego wzrostu temperatury, a w efekcie do powstania pożaru.

  Każdorazowo przed rozpoczęciem pracy wskazane jest uruchomienie kombajnu w celu sprawdzenia poprawności pracy poszczególnych mechanizmów. Słyszalne ocieranie lub stuki wskazywać mogą na występowanie usterki, którą należy usunąć po wyłączeniu silnika. szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową pracę klawiszy wytrząsacza, podsiewacza i bębna młócącego. Po wyłączeniu silnika głównego należy sprawdzić oprawy łożysk przez dotknięcie ręką. Podwyższona temperatura oprawy wskazuje na zatarcie łożyska tocznego. Jego dalsza praca może być źródłem pożaru.

  Hamulce podstawowe powinny być właściwie wyregulowane i nie nagrzewać się podczas jazdy. Jazda przy zaciągniętym hamulcu ręcznym (sygnalizuje to lampka kontrolna) bywa także źródłem pożaru.


  Kombajn zbożowy musi być wyposażony w 2 sprawne gaśnice przeciwpożarowe:
  • gaśnica proszkowa (GP – 6 ABC ) przeznaczona do gaszenia źródła ognia w instalacji elektrycznej i silniku,
  • gaśnica pianowa, do pozostałych mechanizmów kombajnu.
  Gaśnice powinny być utrzymane w stałej sprawności technicznej i kontrolowane przez uprawnionego konserwatora.

  Praca obsługującego kombajn wymaga dużej dyscypliny:
  • nie powinien w czasie pracy palić tytoniu i używać otwartego ognia,
  • zwracać uwagę na to niebezpieczeństwo osobom zbliżającym się do kombajnu
  • każde pozostawienie kombajnu i oddalenie się od niego wymaga odłączenia akumulatorów za pomocą wyłącznika.


  Dobrą praktyką podczas żniw jest zabezpieczenie w postaci ciągnika rozlicznego z pługiem lub agregatem, dzięki któremu w przypadku wystąpienia pożaru płodów rolnych można wykonać pas przeciwpożarowy uniemożliwiający rozprzestrzenianie się ognia

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  Zawalił się strop w oborze. W środku 73 sztuki bydła

  W dniu 5 sierpnia 2022 r. o godzinie 20:27 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Zambrowie wpłynęło zgłoszenie o...

  Więcej artykułów