Minister Krzysztof Jurgiel poinformował na wczorajszej konferencji, że spotkał się z premier Beatą Szydło, aby omówić sytuację w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Ustalono, że zostaną przygotowane działania wspierające rozwój hodowli koni czystej krwi arabskiej i innych koni w Polsce.

Podał, że niezwłocznie zostanie przygotowany Program Rozwoju Hodowli Koni w Polsce oraz powołana będzie Rada ds. Hodowli Koni, złożona z naukowców i ekspertów.

Powołanie Rady ds. Hodowli Koni oraz pierwsze posiedzenie planowane jest w przyszłym tygodniu. Zadaniem tego organu doradczego będzie ocena stanu hodowli koni w Polsce i współpraca w przygotowaniu wspomnianego Programu.

Minister Jurgiel poinformował także, że próbki pasz, którymi karmione były konie, zostały przebadane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Wyniki badań zostały udostępnione opinii publicznej. W przypadku obu padłych zwierząt o zaistniałej sytuacji powiadomiona została Prokuratura, która bada sprawę. Zdaniem ministra Jurgiela za sprawą padnięć mogą stać osoby trzecie.

W paszy podawanej koniom w Janowie znaleziono antybiotyki używane w przemysłowej hodowli drobiu. Są dla koni śmiertelne – podała Rzeczpospolita w dniu wczorajszym.

Natomiast jak już dziś podała Prokuratura Okręgowa w Lublinie, w paszy podawanej koniom w Janowie Podlaskim wykryto antybiotyk szkodliwy dla tych zwierząt, ale znajdował się on w dozwolonej ilości. Taką opinię wydał biegły, który analizował wyniki ekspertyzy pokarmu badanego po zgonie klaczy Prerii.

We wtorek prokurator przesłuchał biegłego z Instytutu Weterynarii w Puławach – poformowała Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Treść opinii pozwala na stwierdzenie, że w przebadanych próbkach występowały substancje czynne farmakologicznie tzw. koksadystiotyki, przeznaczone do zwalczania pasożytów dla drobiu i bydła – podała Kępka. Dla koni dopuszczalne normy zawartości tych substancji nie mogą przekroczyć 1%.

Prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Marek Skomorowski oddał się do dyspozycji prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Niezwłocznie rozpisany zostanie konkurs na poszczególne stanowiska w zarządzie spółki.

Odnośnik otwierany w nowym oknie Sprawozdanie z badań PIW-PIB (.pdf 245,08 kB)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj