Polska zabiegała o zmianę terminu na złożenie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych. Komisarz do spraw rolnictwa Phil Hogan zaakceptował wniosek i prośbę Polski, wydłużając możliwość składania wniosków do połowy czerwca.

Termin na złożenie wniosku bez sankcji upływa 15 maja. Za przekroczenie tego terminu grożą rolnikom sankcje w zakresie pomniejszenia stawki o 1% za każdy dzień opóźnienia.

Początkowa Komisja nie chciała wyrazić zgody i poprzeć wniosku Polski. Jednak wspólna presja kilku dużych krajów wpłynęła na zmianę decyzji i dziś Komisja zgodziła się, aby rolnicy mogli składać wnioski do połowy czerwca.

Polska ubiegając się o zgodę,prośbę argumentowała wprowadzeniem w ubiegłym roku nowych zasad wypłat płatności. Przypominamy, że w tamtym roku również była zmiana terminu na złożenie wniosku. Podstawowy termin był przesunięty do 15 czerwca 2015 r.

Teraz musimy czekać na Polski rząd, który musi zmienić przepisy i formalnie wprowadzić nowy termin.

OD 15 marca do 27 kwietnia rolnicy złożyli do ARiMR 429 tys. wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 rok. Przypominamy, że ARiMR planuje przyjąć ponad 1 350 tys. wniosków.

Zmiana terminu jest szczególnie istotna w tym roku m.in. dlatego że kończą się nabory wniosków dotyczące premii dla młodych rolników i modernizacji gospodarstw rolnych. Dodatkowo trwa sezon agrotechniczny i rolnicy mają pełne ręce roboty w polu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj