Przypominamy o proteście rolników pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w najbliższy czwartek, 7 grudnia o godz. 11:00. Prosimy o przekazywanie informacji o proteście wśród okolicznych rolników celem uzyskania jak największej frekwencji, aby pokazać ogromną skalę problemów rolniczych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi – apelują w mediach społecznościowych Związkowcy z OPZZRiOR.

Już 14 listopada 2017 r. przewodniczący Związku wystosował apel do Pani Premier Szydło, w którym domagał się „głowy” ministra rolnictwa Krzysztof Jurgiela i ministra środowiska Jana Szyszko.

Obumieranie polskiej produkcji trzody chlewnej, które rozpoczęło się za rządów koalicji PO/PSL można było zatrzymać, gdyby minister Jurgiel, zamiast konserwować dobre układy z PSL, przeprowadził działania do których od dwóch lat go namawiamy. Bezradność w walce z ASF ma źródło właśnie tam, gdzie leży jego troska o pozycję i dobrobyt działaczy PSL – czytamy w apelu z listopada.

Jak dodają związkowcy – Minister tego rządu staje po stronie zainfekowanego przez byłą SB Polskiego Związku Łowieckiego i nawet palcem nie kiwnął w celu procedowania naszego projektu Prawa Łowieckiego, które celuje w podporządkowanie gospodarki łowieckiej rządowi. W tym świetle nie musi dziwić fakt, że Krzysztof Jurgiel objął patronatem targi Hubertus.

OPZZRiOR wylicza i wytyka ministrowi rolnictwa brak działań w związku z ASF. Związkowcy obarczają ministra Jurgiela, że przczynił się do likwidacji ok. 3 tys. gospodarstw rodzinnych na ścianie wschodniej. – Gdyby minister Jurgiel wziął przykład z Wicepremiera Mateusza Morawieckiego chociażby w 10%, to rolnicy zapewne w złotych butach by chodzili – dodają Związkowcy.

Izdebski zwrócił się do wszystkich rolników i organizacji rolniczych o zawiązanie Obywatelskiego Komitetu Obrony Polskich Rolników i zaapelował o wzięcie udziału w rolniczym proteście w dniu 7 grudnia. Protest będzie polegał na zbudowaniu zielonego miasteczka przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz będzie trwał do skutku, nawet gdyby Związkowcy w tym roku mieli dzielić się opłatkiem z mieszkańcami Warszawy.

fot. Sławomir Izdebski podczas protestu w 2015 r.

Przypominamy, że na początku 2015 roku doszło do protestów rolników. W akcji protestacyjnej brali udział zarówno związkowcy z OPZZRiOR i Solidarności Rolników Indywidualnych. W tamtym czasie, głównym postulatem była dymisja ministra Marka Sawickiego z PSL oraz sprawa braku odszkodowań za szkody wyrządzone przez dziki i braku skutecznej walka z ASF. Pod Kancelarią Premiera powstało „zielone miasteczko” a na Warszawę ruszyły ciągniki rolnicze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię