Wiadrów jest to malownicza wieś, która położona jest w woj. dolnośląskim (w powiecie jaworskim, w gminie Paszowice). Wieś znajduje się w pobliżu drogi krajowej nr 3, między dwoma miasteczkami: Bolkowem a Jaworem. Pierwsza wzmianka o miejscowości Wiadrów pochodzi z 1371 roku. Niemiecka i zarazem pierwsza nazwa wsi to Werderau. Miejscowość jest otoczona ładnymi krajobrazami, dużo zieleni, lasów. Wiadrów leży w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Chełmy. Ponadto należy do Pogórza Kaczawskiego i należy do zasięgu Krainy Wygasłych Wulkanów.
KGW Wiadrów funkcjonuje w naszej lokalnej społecznosci (w gminie Paszowice, powiecie jaworskim, okręg legnicki, a wszystko w województwie dolnośląskim).
Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) w Wiadrowie powstało w 1953 r., a jego założycielką i zarazem pierwszą przewodniczącą była śp. Maria Ślęczka. Z biegiem lat działalności zmieniały się przewodniczące, którymi były: śp. Maria Giemza, Krystyna Jakimowicz, śp. Zofia Daszek, śp. Bronisława Krząstek. W 1980 roku rolę przewodniczącej objęła Józefa Jakimowicz, która pełniła tą funkcję nieprzerwalnie do 2010 r., w którym to Józefa Jakimowicz zrezygnowała z funkcji przewodniczące. Pani Jakimowicz nadal wspomaga w miarę swoich sił nasze KGW. Właśnie w 2010 roku KGW Wiadrów zyskało nową przewodniczącą, którą została Urszula Majkut. W czerwcu 2015 r. podczas Walnego zebrania KGW ponownie na kolejną kadencję zostałą wybrana Urszula Majkut.
Głównym celem koła była pomoc najuboższym mieszkańcom miejscowości z zachowaniem tradycji regionalno-kulturalnych. W 1977 r. powstała przy Kole żeńska drużyna piłkarska, która rozgrywała mecze na terenie Gminy w różnych imprezach (festyn, dożynki itp.). Nasze panie doskonale radziły sobie w tej sekcji, ich przeciwnikami w meczach byli oczywiście panowie. Zdarzały się sukcesy i wygrane, ale i czasem przegrane w meczu – jak to w sporcie bywa. Niestety ta sekcja nie przetrwaął do dziś. Może jednak kiedyś uda sie stworzyć taką nową żeńską drużynę piłkarską. W 1983 r. powstał (założony przez Józefę Jakimowicz) zespół folklorystyczny pn. „GOSPOSIE" z Wiadrowa, który występował na różnych imprezach okolicznościowych o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, przeglądach kolędniczych i piosenek biesiadnych. Zespół liczył na początku 28 osób. Zespół wydał płytę z piosenkami folklorystycznymi, która została nagrana w siedzibie Radia Wrocław. Obecnie zespół funkcjonuje pn. „WIADROWIANIE". KGW uczestniczy w różnych masowych imprezach kulturalnych (Kaczawski Jarmark Wielkanocny w Paszowicach, we Wrocławiu, Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy w Krotoszycach, Jarmark Bożonarodzeniowy w Bolkowie, we Wrocławiu, Międzynarodowe Targi Chleba w Jaworze, Święto Pierogów w Paszowicach, Dożynki Gminne, Dożynki Powiatowe oraz Dożynki wiejskie i inne). KGW integruje się ze społecznością Wiadrowa podczas festynów, we wspólnym realizowaniu projektu pt. Działaj Lokalnie – „Przyjedź do Wiadrowa poznaj polską wieś od nowa". KGW bierze udział w różnych warsztatach tematycznych, konferencjach (głównie we Wrocławiu), wyjazdach studyjnych i innych. Koło współpracuje także z OSP WIADRÓW, drużyną sportową LKS „NYSA WIADRÓW", Radą Sołecką, Radą Parafialną, Radą Kościelną Wiadrowa, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Paszowicach, Jaworskim Ośrodkiem Kultury w Jaworze, Publicznym Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Wiadrowie, Urzędem Gminy Paszowice, DODR Wrocław (i oddział Jawor), Kółko RZRK i OR w Legnicy, Lokalną Grupą Działania LGD Stowarzyszenie "Partnerstwo Kaczawskie", oraz okolicznymi sołectwami i innymi Kołami Gospodyń Wiejskich. KGW prowadzi kronikę, która odzwierciedla działalność prowadzoną od początku istnienia. Organizujemy sobie takze wycieczki (w 2013 r. wycieczkę do Ogródu Botanicznego ARBORETUM w Wojsławicach, w 2014 r. wycieczka do Pragi, a w 2015 r. ponownie wycieczka do Ogrodu Botanicznego ARBORETUM w Wojsławicach i do Opactwa Cystersów w Henrykowie). Na tych wycieczkach nie poprzestaniemy – będą jeszcze inne. Obecnie nasze KGW Wiadrów liczy 33 osoby (30 pań oraz 3 panów). Wspierają nas także doradcy z DODR Wrocław (Oddział Jawor) – wcześniej Ilona Trzyna a obecnie Katarzyna Wojciechowska.
KGW Wiadrów obchodziło także swoje 60-lecie i to z wielką fetą. W dniu 6 lipca 2013 r. w świetlicy wiejskiej GOK od godz. 17.00 odbyły się obchody 60-lecia KGW Wiadrów. Zebrało się bardzo dużo osób z Wiadrowa i okolicznych miejscowości. Przybyli także zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Wójt gminy Paszowice Sebastian Oszczęda, Dyrektor GOK w Paszowicach Małgorzata Świderska, Sołtys wsi Piotr Chruściel z dziewczyną, Bronisław Chruściel, Ilona Trzyna z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Józefa Jakimowicz z mężem, państwo Mirosław i Krystyna Chałupka, Andrzej i Teresa Niedźwiedź, Maciej Suchorzewski z małżonką, Janina Miller z mężem, dyrektor Gimnazjum Adam Kijak, zespół „Kukułeczki" z Pogwizdowa. Były przemowy, odznaczenia. gratulacje i inne a takze dużo dobrej zabawy, rozrywki, występów artystycznych i kulinarnych smakołyków i domowych ciast.
BEZPŁATNE WARSZTATY O ŻYCIU KOBIET NA SRI LANCE POŁĄCZONE Z GOTOWANIEM:
We wtorek, 18 listopada 2014 r. gościła u Nas Pani Basia Rostek, która przyjechała do Wiadrowa aż z Warszawy po to, aby przeprowadzić dla naszego Koła Gospodyń Wiejskich bezpłatne warsztaty o życiu kobiet na Sri Lance połączone z gotowaniem. W warsztatach uczestniczyła także doradca z DODR (oddział Jawor) Katarzyna Wojciechowska. Pani Basia wraz z Fundacją Synergia realizowała projekt „Planeta Kobieta, czyli Lankijki same o sobie". W ramach projektu prowadzone były w Kołach Gospodyń Wiejskich w Polsce warsztaty, które przybliżają życie kobiet na Sri Lance i wyzwania przed jakimi stają kobiety w różnych zakątkach świata.
Prowadząca sama odbyła tę podróż i przeprowadziła wywiady z kobietami ze Sri Lanki. W ramach tego warsztatu dzieliła się tym doświadczeniem. Warsztaty zostały podzielone na 3 części. W pierwszej części poznaliśmy historie konkretnych kobiet poprzez fajnie przygotowane foldery, zdjęcia, wywiady. Każdy z uczestników zapoznawał się z historia danej kobiety/rodziny a potem opowiadał na forum o czym się dowiedział, wyraził swoje spostrzeżenia, oraz to co go zaciekawiło. W części tej odbyła się tez dyskusja na temat sytuacji kobiet na Sri Lance, o których była mowa w przygotowanych folderach.
W drugiej części obejrzeliśmy film, którego bohaterkami były kobiety ze Sri Lanki, które opowiadały o tym, kim są, co jest dla nich ważne i co powiedziałyby innym kobietom na świecie. W trzeciej części wspólnie uczyliśmy się gotować jedną z potraw tradycyjnych w kuchni lankijskiej z dużą ilością przyprawy curry i mleka kokosowego, z soczewica i ryżem, która nazywa się KOKOSOWY DHAL ze Sri Lanki. Po ugotowaniu potrawy wspólnie degustowaliśmy się tym przysmakiem, który posmakował wszystkim.
Warsztaty trwały od godz. 16.00 do 20.45. Upłynęły w miłej atmosferze, a na zakończenie porozmawialiśmy także o polskiej rzeczywistości, a nawet o tradycyjnych potrawach świątecznych na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Miło było nam poznać Panią Basię Rostek. Dokonała ona takze pamiątkowy wpis do naszej kroniki.
BEZPŁATNE WARSZTATY ROBIENIA MAKIJAŻU
W dniu 13 lutego 2014 r. (piątek) dzięki Kasi Wojciechowskiej z ODR Wrocław (oddział Jawor)w Wiadrowie w nowej świetlicy wiejskiej obok remizy OSP odbyły się Warsztaty kosmetyczne robienia makijażu dla KGW Wiadrów. Uczestniczyły w nich też Panie z poza KGW. Warsztaty poprowadziła Pani Małgorzata Czerwińska, Niezależny Dyrektor Klubu Oriflame z Legnicy. Warsztaty odbyły się w miłej atmosferze. Pani Małgosia krok po kroku pokazywała jak prawidłowo zrobić makijaż.
WARSZTATY ROBIENIA RAMEK DO ZDJĘĆ ZE SKÓRKI ZORGANIZOWANE PRZEZ KGW WIADRÓW:
W piątek 24 kwietnia 2015 r. odbyły się w nowej świetlicy wiejskiej przy remizie strażackiej w Wiadrowie od godz. 19.00 WARSZTATY ROBIENIA RAMEK DO ZDJĘĆ ZE SKÓRKI, które poprowadziła Pani Bożena Litawa z naszego KGW.
Potrzebnymi materiałami były: nożyczki, skóra, miękka derma, welur lub zamsz, laski kleju i pistolet do kleju, tekturka z kartonu. Najpierw należało wyciąć z tektury odpowiedni kształt, a potem przyklejało się skórę lub inny wyżej wymieniony materiał i następowało formowanie odpowiedniego kształtu i przymarszczenia. Okazuje się, że wykonanie takiej ramki na zdjęcia nie jest wcale takie trudne.
Jak mówiła Pani Bożena, to do wykonania takiej ramki do zdjęć można użyć także innego materiału, np. dżins, filc i inny materiał.
Poza tym wiele się dzieje i będzie dziać w naszym KGW Wiadrów. Ponadto zespół folklorystyczny "WIADROWIANIE" działający przy naszym KGW Wiadrów występuje na róznych imprezach, przegladach i innych odnosząc sukcesy.
Nasze KGW Wiadrów ponadto co roku przygotowuje Wieniec Dożynkowy, który reprezentuje nas w Dożynkach Gminnych, Dozynkach Powiatowych a takze w Dożynkach Wiejskich.
Autorzy opisu artykułowego:
DARIUSZ TRYBUŁA (CZŁONEK KGW WIADRÓW/OPIEKUN STRON INTERNETOWYCH KGW WIADRÓW),
URSZULA MAJKUT (PRZEWODNICZĄCA KGW WIADRÓW)
Ewa Brzostowska (SEKRETARZ KGW WIADRÓW)