Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, ceny żywności obniżyły się w lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,2% wobec wzrostu o 0,1% w czerwcu br.
Najbardziej potaniały warzywa (o 9,3%), masło (o 2,0%), owoce (o 1,8%) i mąka ( o 1,6%).
Tańsze niż w czerwcu br. były artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,3%, w tym sery i twarogi – o 0,5%, jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,4%, mleko – o 0,1%, przy wzroście cen jaj – o 0,2%).
Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili także za tłuszcze roślinne (o 0,2%) oraz mięso (przeciętnie o 0,1%, w tym za mięso wieprzowe – o 0,5%, wołowe – o 0,4%, cielęce – o 0,1%, przy utrzymujących się na poziomie notowanym w czerwcu br. cenach wędlin i mięsa drobiowego).
W lipcu br. ceny pieczywa oraz ryb i owoców morza pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż w czerwcu br. płacono natomiast za cukier (o 4,1%), ryż (o 0,4%) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,2%).
W lipcu br. ceny napojów bezalkoholowych podrożały przeciętnie o 0,1%. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za wody mineralne lub źródlane (o 0,6%), soki owocowe i warzywne (o 0,5%), a także herbatę oraz kakao i czekoladę w proszku (po 0,4%). Obniżyły się natomiast ceny kawy (o 0,5%).
Ceny wyrobów tytoniowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Zanotowano natomiast nieznaczny spadek cen napojów alkoholowych o 0,1%.