Jak skutecznie pomóc rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku trwającej suszy? – odpowiedzi na to pytanie szukano podczas narady zwołanej przez premier Ewę Kopacz w Raciążu. W spotkaniu udział wzięli również minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, wojewodowie z innych województw oraz przedstawiciele służb. Premier Kopacz spotkała się następnie z rolnikami w pobliskim Sierakowie.
Fot. M. Śmiarowski / KPRM
Tylko na samym Mazowszu wojewoda powołał na wniosek wójtów 112 komisji szacujących straty w ponad 32 tys. gospodarstw rolnych. Najbadziej ucierpiała zachodnia i północna część województwa. Komisje terenowe pracują już w 22 powiatach. Susza zniszczyła uprawy: zboża jarego, kukurydzy, użytków zielonych, ziemniaków, buraków cukrowych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych i zbóż ozimych. Podstawą do wystąpienia o pomoc jest stwierdzenie szkody w uprawach. Informacja o poniesionych stratach musi znaleźć się w protokole, który przygotuje komisja terenowa.
– Część rolników nie zgłasza strat, ponieważ liczą że ze strony państwa padnie tylko jedna oferta: znowu damy wam kredyty niskooprocentowane. Chcę żeby ta oferta była zdecydowanie szersza, ale żeby ją przedstawić rolnikom, muszę mieć oszacowane straty bardzo wiarygodnie i bardzo szybko – powiedziała premier Ewa Kopacz.
Niewielkie opady deszczu i utrzymująca się wysoka temperatura spowodowały, że zwłaszcza województwa mazowieckie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i podlaskie dotknęła susza rolnicza. W całej Polsce pracuje niemal 700 komisji. Według danych Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach suszą objętych jest łącznie 13 województw, w tym 1/3 gmin.
Przeczytaj również: Komunikat dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe
źródlo: Mazowiecki Urząd Wojewódzki