15 C
Warszawa
poniedziałek, 6 kwietnia, 2020

Kowalczyk: wzrastająca populacja dzików stanowi obecnie ogromne niebezpieczeństwo

Najnowsze

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS

Ubezpieczonemu rodzicowi, który sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem – w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego,...

KRUS: przedłużenie wypłat rent rolniczych i innych świadczeń

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w wydanym komunikacie informuje, że o trzy miesiące zostanie przedłużona wypłata:rent...

Pola po dwóch stronach granicy – ułatwienia dla rolników

Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego wprowadzone zostały ułatwienia w przekraczaniu granicy przez...

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył dziś w spotkaniu konsultacyjnym, które odbyło się w Ministerstwie Środowiska pod przewodnictwem ministra Henryka Kowalczyka.

Uczestniczyli w nim również przedstawiciele organizacji ekologicznych i rolników oraz leśników i myśliwych.

Wiceminister resortu rolnictwa i rozwoju wsi zwrócił uwagę, że przepisy dotyczące osób przeszkadzających przy odstrzale dzików dotyczą odstrzału sanitarnego zastosowanego w celu redukcji populacji dzików, a nie zwykłych polowań.

– Czym innym jest normalne polowanie, a czym innym odstrzał sanitarny dzików zarządzony w celu ich depopulacji w związku z zagrożeniem związanym z wirusem ASF, który jest śmiertelny dla trzody chlewnej. Choroba nie jest groźna dla ludzi, ale powoduje straty gospodarcze – podkreślił podsekretarz stanu Rafał Romanowski.

Wiceminister poinformował również o planowanym rozszerzeniu wymogów bioasekuracji na terytorium całego kraju. Zwrócił także uwagę, że rolnicy utrzymujący trzodę chlewną, którzy nie będą w stanie ich spełnić otrzymają pomoc ze strony państwa.

Gospodarz spotkania, minister Henryk Kowalczyk  podkreślił, że zrastająca populacja dzików stanowi obecnie ogromne niebezpieczeństwo, szczególnie dla trzody chlewnej ze względu na rozprzestrzeniająca się chorobę afrykańskiego pomoru świń i dlatego konieczna jest interwencja myśliwych, aby ją zredukować.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk podkreślił, że kierowane przeze niego ministerstwo będzie otwarte na opinie i argumenty różnych środowisk.

„W kwestii prawa łowieckiego istnieje wiele różnych, często sprzecznych interesów. Dlatego do dzisiejszej dyskusji zaprosiłem m.in. ekologów, rolników i leśników, abyśmy mogli wzajemnie wymienić się argumentami” – zaznaczył.

Szef resortu środowiska zwrócił także uwagę, że jest wiele wartych rozważania poprawek obywatelskich do prawa łowieckiego.

„Zależy mi, aby w pracach nad ustawą Prawo łowieckie brało udział jak najwięcej specjalistów z różnych dziedzin” – dodał.

W opinii Henryka Kowalczyka niezbędne są poprawki do przegłosowanej ustawy Prawo łowieckie.

„Przede wszystkim musimy pamiętać o bezpieczeństwie ludzi. Podczas polowań konieczne jest zachowanie odpowiednich odległości od zabudowań mieszkalnych. Do zmodyfikowania są również m.in. przepisy o nakładaniu kar” – powiedział.

Minister środowiska przypomniał również, że populacja dzików nadmiernie się rozrasta ze względu na specyfikę upraw rolnych.

„Wzrastająca populacja dzików stanowi obecnie ogromne niebezpieczeństwo, szczególnie dla trzody chlewnej ze względu na rozprzestrzeniająca się chorobę afrykańskiego pomoru świń, dlatego konieczna jest interwencja myśliwych, aby ją zredukować” – dodał.

ŹródłoMŚ/MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię

Zamów koszulkę
kalendarz dostaniesz

1 336 Obserwujący
Obserwuj

Czytaj również

Najważniejsze rozwiązania Tarczy Antykryzysowej dla rolnictwa

Prezentowane rozwiązania mają na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19 - epidemii, z którą aktualnie walczy cały świat. To...

Ciągnik rolniczy przygniótł 19-latka [VIDEO]

Ciągnik rolniczy przygniótł młodego mężczyznę. Do wypadku doszło w Korzennej (pow. nowosądecki). Ciężko ranny 19-latek został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia...

ARiMR: 60 tys. zł premii na rozwój małego gospodarstwa

ARiMR uruchomiła 31 marca 2020 r. nabór wniosków na „Restrukturyzację małych gospodarstw” finansowaną z budżetu PROW 2014-2020.  Wnioski będzie można...

Belami siana chronią miasteczko przed koronawirusem [VIDEO]

Burmistrz miejscowości Monteleone di Puglia we Włoszech chce chronić mieszkańców przed koronawirusem. By zablokować dostęp do miasteczka, nakazał otoczyć je...

Będzie dodatek do emerytur dla członków OSP?

W odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie możliwości wprowadzenia 10% dodatku do emerytury dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych,...

Więcej artykułów