Kozy. Położona u stóp Beskidu Małego, przy drodze DK 52 z Bielska-Białej do Krakowa, największa w Polsce pod względem liczby mieszkańców. Na czym polega fenomen jej dobrobytu?
fot. Pałac Czeczów, Kozy (fot. wikipedia.org by Silar – Marek Silarski CC BY-SA 3.0 de)
Gmina jednowioskowa, czyli nie podzielona na osobne sołectwa, od 2013 roku bije się o status regionalnego lidera w dziedzinie usług, przedsiębiorczości, a może i kultury. Nie rolnictwa, bo jest to wieś skrajnie nierolnicza. Na 12,5 tysiąca mieszkańców jest mniej niż dziesięciu rolników i ponad 1200 małych i średnich podmiotów gospodarczych.
Kozy to pierwsza gmina wiejska w Polsce, która dwie dekady wstecz otwarła własne liceum ogólnokształcące. W rankingu samorządów "Rzeczpospolitej" zdobyła laur w kategorii "Najlepsza Gmina Wiejska" (2008). Od lat jest w czołówce najszybciej rozwijających się gmin w skali kraju. Związek Powiatów Polskich w swoim rankingu umieścił Gminę Kozy na 5. miejscu w Polsce i 1. w województwie śląskim (2014).
Dziś to bezpieczna oaza spokoju, w przyjaznej odległości od galerii handlowych i bogatej propozycji kulturalnej stolicy Podbeskidzia (by wymienić tylko dwa silne w skali kraju festiwale jazzowe). Ceny nieruchomości kozieńskich idą w górę i są jednymi z najwyższych w regionie.
Ze względu na piękne położenie i wiele atrakcji, Kozy to interesujące miejsce na wypoczynek. Przez gminę przebiegają 3 górskie szlaki turystyczne i Szlak Papieski. Największą atrakcją wsi jest neoklasycystyczny pałac Czeczów.