Fot.: Łukasz Śmigasiewicz (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 pl], Wikimedia Commons
W ramach wdrażania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej w 2015 r. weszły w życie przepisy nakładające na zarząd województwa obowiązek sporządzenia audytu krajobrazowego. Celem audytu ma być identyfikacja krajobrazów występujących na całym obszarze województwa, określenie ich cech charakterystycznych oraz ocenę ich wartości. W ramach audytu powinny też zostać wyznaczone tzw. krajobrazy priorytetowe, czyli obszary szczególnie cenne dla społeczeństwa ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne, architektoniczne, urbanistyczne, ruralistyczne lub estetyczno-widokowe.
Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przygotowano opracowanie Identyfikacja i ocena krajobrazów – metodyka oraz główne założenia. Opracowanie zawiera szczegółową metodykę sporządzania audytu krajobrazowego, jak również metodykę charakteryzowania krajobrazów, ich oceny oraz identyfikowania ich zagrożeń i presji. Opracowanie omawia również, jak na podstawie zebranych danych i informacji wskazać najbardziej wartościowe krajobrazy (krajobrazy priorytetowe) oraz jak należy określać działania ochronne.
Jednocześnie w ramach ww. opracowania przeprowadzono digitalizację oraz weryfikację i modyfikację granic mezoregionów wyznaczonych w ramach regionalizacji fizycznogeograficznej Jerzego Kondrackiego. Podział kraju na mezoregiony dostępny jest w serwisie geoserwis.gdos.gov.pl.
Identyfikacja, charakterystyka i ocena krajobrazów jest zagadnieniem bardzo złożonym, dlatego też założono przetestowanie zaproponowanej metodyki przed jej zastosowaniem, wraz z jej ewentualną modyfikacją w oparciu o wyniki testów.
Zobacz również:
Kukiz ’15 na rzecz rolników i gospodarki łowieckiej
Co czwarta kostka masła pochodzi z Mlekovity