Jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka w dniu 5 marca bieżącego roku nastąpiło uroczyste otwarcie Laboratorium Genetyki Bydła z siedzibą w Parzniewie. To bardzo ważna data, ponieważ polscy hodowcy zyskują nowe, precyzyjne narzędzie w swojej pracy, którym niewątpliwie jest analiza DNA pozwalająca między innymi na bardzo wczesne wykrycie indywidualnych cech zwierzęcia, a także będąca podstawą nowej wyceny bydła metodą genomową.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Dyrektor PFHBiPM – Stanisław Kautz, Dyrektor Działu Hodowli – Teresa Piechowska, Sekretarz Zarządu PFHBiPM – Stanisław Wyrębski, oraz kierownik nowo otwartego obiektu – Dariusz Kamola.
W skład Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM wchodzą: pracownia izolacji kwasów nukleinowych oraz pracownia analizy kwasów nukleinowych. W celu zapewnienia najwyższej jakości oznaczeń pomieszczenia przeznaczone na laboratorium zostały specjalnie zaprojektowane, tak aby spełniały standardy czystości zbliżone do tych, jakie są wymagane w salach operacyjnych czy zakładach produkujących podzespoły elektroniczne.
Ściany i podłogi zostały pokryte specjalnymi polimerowymi wykładzinami, a każde z pomieszczeń analitycznych zostało wyposażone w wyspecjalizowany system wentylacji, utrzymujący w nich stałą temperaturę oraz ciśnienie powietrza nieco wyższe niż atmosferyczne. Dzięki zastosowaniu filtrów usuwających z powietrza co najmniej 99,7% cząsteczek o rozmiarze ponad 0,3 mikrometra, w pomieszczeniu znajduje się tylko czyste powietrze. Tak wysoka czystość środowiska jest konieczna ze względu na precyzję aparatury analitycznej, której gwarantowana rozdzielczość optyczna to 0,6 mikrometra.
Do pracy w Laboratorium Genetyki Bydła został zebrany zespół młodych naukowców posiadających doświadczenie w wykonywaniu mikromacierzy oraz analizie uzyskanych wyników. Wszyscy pracownicy laboratorium zdobyli doświadczenie w jednej z najstarszych pracowni genomiki w Polsce, tj. w Pracowni Genomiki Funkcjonalnej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.