Jak wynika z październikowego raportu Polskiej Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w I połowie 2015 roku, pogłowie krów mlecznych wynosiło 2 279 tys. sztuk, tym samym stopa redukcji pogłowia zmalała do poziomu 1,3%.
Spadek pogłowia krów mlecznych odnotowano w dwunastu województwach o 1,0-23,9%. Największy zaobserwowano w województwie lubuskim o prawie ¼.
Spadek pogłowia krów delikatnie wpłynął na zróżnicowanie obsady na 100 ha użytków rolnych. Na 100 ha użytków rolnych, obsada krów zmalała do 16,8 sztuk, tj. o 0,2 sztuki, mimo zmniejszenia powierzchni użytków rolnych o 0,3%.
Spadek pogłowia krów mlecznych przyczynił się również do ograniczenia liczby gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła mlecznego. W roku 2014 ich liczba zmalała o 11,7% i w połowie roku wynosiła niespełna 286 tys. W porównaniu z rokiem 2004 było ich o około 60% mniej, a statystyczne stado wzrosło do 8,1 szt. z 3,8 szt.
Pogłowie krów mlecznych w całej Unii, według szacunków Komisji Europejskiej, w 2015 roku zmniejszy się o 0,3%, z czego w nowych krajach członkowskich średnio o 1,5%, natomiast w starych utrzyma się na zeszłorocznym poziomie. Z pośród krajów UE-15, które przekraczały dotychczas kwoty mleczne i dysponują sprzyjającymi warunkami przyrodniczymi tj. Irlandia, Holandia, Dania, Belgia, Niemcy, pogłowie może wzrosnąć.
Natomiast w krajach, które nie przekraczały limitów produkcyjnych i o gorszych warunkach tj. Włochy, Gracja, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania pogłowie prawdopodobnie zostanie zredukowane. W efekcie pogłowie krów mlecznych w Unii Europejskiej zmaleje do poziomu 23,5 mln sztuk, podczas gdy w roku 2004 liczyło 25,2 mln szt.
Wpłynęło tylko 20 wniosków na modernizację
Czy powstanie gigantyczna agencja rolna?