Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk uczestniczył dziś w otwarciu Międzynarodowej Konferencji pt. „Zagrożenia dla sektora trzody chlewnej ze strony ASF”.
Konferencja została zorganizowana przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” pod naukowym patronatem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przy udziale licznych partnerów ze strony organizacji zrzeszających rolników i producentów. Finansowanie Konferencji zapewniono ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Do udziału w dzisiejszym wydarzeniu w charakterze prelegentów zaproszono wybitnych specjalistów krajowych i zagranicznych, których wystąpienia będą dotyczyć przede wszystkim aktualnej sytuacji epizootycznej i dynamiki szerzenia się ASF w Polsce oraz skutków ekonomicznych wystąpienia tej choroby dla producentów trzody chlewnej.
W trakcie swojego wystąpienia podsekretarz stanu podkreślił, że w obliczu zagrożenia ASF szczególne znaczenie ma przede wszystkim świadomość producentów odnośnie pozytywnych aspektów stosowania w gospodarstwach zasad bioasekuracji jako najskuteczniejszego elementu zabezpieczenia przed wniknięciem nie tylko ASF, ale także innych, istotnych z ekonomicznego punktu widzenia dla produkcji zwierzęcej, jednostek chorobowych. Przypomniał także, że prace nad wdrożeniem uregulowań prawnych, pozwalających na wprowadzenie w najbardziej narażonych na wniknięcie ASF gospodarstwach utrzymujących świnie w województwie podlaskim programu bioasekuracji opracowanego przez Głównego Lekarza Weterynarii zbliżają się ku końcowi. Ustawa z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, pozwalająca na wypłatę odszkodowań i rekompensat tym rolnikom, którzy zdecydują się na czasową rezygnację z utrzymywania świń w gospodarstwach, została 19 marca podpisana przez Prezydenta RP i oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
Konferencja, stanowi dobrą okazję do zacieśnienia współpracy autorytetów z zakresu zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, zaangażowanych organów administracji publicznej oraz przedstawicieli organizacji zrzeszających zarówno rolników, jak i producentów, co jest podstawą do osiągnięcia sukcesu w wypracowaniu dostosowanych do polskich warunków długoterminowych strategii zapobiegania szerzeniu się ASF na obszary wolne od tej choroby.