Jak wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski przeciętnie mieszkaniec wsi ma większy majątek niż ten w mieście. Natomiast średni majątek netto gospodarstwa domowego w Polsce w 2014 roku, mierzony medianą, wyniósł 256,8 tys. zł. Na tę wysokość najczęściej składa się wartość miejsca zamieszkania oraz samochodu.
Gospodarstwa zamieszkałe na wsi dysponują przeciętnie znacznie większym majątkiem (366,1 tys. zł) niż gospodarstwa miejskie (207, 2 tys. zł). Spowodowane jest to zapewne majątkiem związanym z prowadzeniem gospodarstw rolnych m.in. wartość ziemi rolnej, budynków, maszyny i urządzeń rolniczych.
Mieszkańcy dużych miast (powyżej 200 tys. mieszkańców) są wyraźnie zasobniejsi (258,3 tys. zł), niż ma to miejsce w przypadku mniejszych miejscowości (184,7 tys. zł).
Jeśli chodzi o główny składnik długu gospodarstw domowych w Polsce to stanowią go zobowiązania z tytułu zabezpieczonych kredytów mieszkaniowych (hipotecznych) średnio jest to 10,4 tys. zł. Gospodarstwa domowe w Polsce należą do umiarkowanie majętnych na tle krajów strefy euro, dysponując przeciętnie majątkiem netto (61,7 tys. euro) stanowiącym ok. 56% mediany majątku netto przeciętnego gospodarstwa domowego w strefie euro (109,2 tys. euro). Majątek Polaka (61,7 tys. euro) statystycznie jest wyższy niż Niemca (51,4 tys. euro).
Zobacz również:
Będą "groszowe" pieniądze dla producentów mleka