SONY DSC

– Przyjechałem tu po to, aby wspomagać działania promocyjne polskiej żywności prowadzone na targach Grune Woche. Należy pamiętać jednak także o tym, że te, jedne z największych tego typu targów na świecie stwarzają dobrą okazję do rozmów bilateralnych o możliwościach szerszego otwarcia zagranicznych rynków na nasze produkty spożywcze – powiedział przebywający dziś w Berlinie minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Polskie stoisko narodowe zorganizowane na Międzynarodowych Targach Zielony Tydzień w Berlinie przyciąga z całego świata ludzi, którzy chcą  poznać trendy naszej kuchni i skosztować jak smakują nasze regionalne oraz lokalne specjały. Jest tu smacznie, barwnie i radośnie. Gospodarze prezentują produkty regionalne, w całej ich różnorodności, a odwiedzający mają prawdziwą ucztę smaków i zapachów.

Minister Krzysztof Jurgiel, podkreślał, że coraz więcej konsumentów zaczyna docenić dobre jedzenie, a na berlińskich targach wyraźnie widać, jak gościom z różnych stron świata smakuje nasza żywność.

Minister powiedział, że Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski i liderem wśród krajów, do których Polska wysyła produkty rolno-spożywcze.

Eksport z Polski do Niemiec w 2015 r. wyniósł  ok. 4,5 mld euro, a import z Niemiec do Polski w tym samym okresie prawie 3 mld euro. Na rynek niemiecki najwięcej wysyłamy mięsa drobiowego, ryb wędzonych, ryb przetworzonych i zakonserwowanych, wyrobów piekarniczych, w tym m.in. herbatników i wafli, nasion rzepaku, papierosów, soków owocowych (głównie jabłkowego), mleka i śmietany, pszenicy, kukurydzy, czekolady i wyrobów czekoladowych, mrożonych owoców (głównie truskawek i malin), grzybów (głównie pieczarek), oleju rzepakowego.

Minister Jurgiel  podkreślił, że berliński Zielony Tydzień stwarza doskonałą okazję do udziału w licznie odbywających się spotkaniach bilateralnych i wielostronnych, które mogą sprzyjać otwieraniu nowych rynków zbytu, jak i omówieniu szczegółowych kwestii związanych z wyznaczaniem strategicznych kierunków polityki rolnej.

Szef polskiego resortu rolnictwa odbył szereg rozmów bilateralnych. Spotkał się m. in. z ministrem rolnictwa Mołdawii Ionem Sulą, ministrem rolnictwa Węgier Sándorem Fazekasem i ministrem rolnictwa Maroka Azizem Akhnnaouch. Maroko jest w tym roku Krajem Partnerskim targów. To pierwszy, w historii Międzynarodowego Zielonego Tygodnia, kraj spoza Europy pełniący tego typu rolę (szczegóły spotkań w oddzielnych komunikatach).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj