Minister Jurgiel składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie stadnin

SONY DSC

W dniu dzisiejszym w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela i Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemara Humięckiego pn. Nadużycia w państwowych stadninach koni arabskich czystej krwi.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel i szef Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemar Humięcki złożyli do prokuratury doniesienie w sprawie niegospodarności w stadninach koni w Janowie Podlaskim i Michałowie i narażenia skarbu państwa na straty.

Minister uważa, że dochodziło do wielu nieprawidłowości przy organizacji Dni Konia Arabskiego, które odbywają się corocznie w Janowie Podlaskim.

Minister Jurgiel oskarżył na konferencji osoby zarządzające stadninami koni w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce w latach 2001-2015, że podpisywały umowy, które – zdaniem Jurgiela – przynosiły straty pieniężne. Głównie chodzi o spółkę Polturf organizatora corocznych aukcji.

Prezesi stadnin Marek Trela i Jerzy Białobok, zostali zwolnieni ze stanowisk 19 lutego. Nie wykluczają pozwu w tej sprawie.

Prezentując wyniki kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego minister Jurgiel wskazał przede wszystkim na niegospodarność oraz narażenie Skarbu Państwa na straty. Jednym ze sprawdzanych wątków była współpraca pomiędzy stadninami w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce a firmą Polturf – organizatorem Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim.

Minister zaznaczył, że organizacją Dni Konia Arabskiego – czyli jednej z największych tego typu imprez na świecie – zajmuje się nieprzerwanie od 2001 r. pośrednik, firma prowadzona jako jednoosobowa działalność gospodarcza, wybierana w niekonkurencyjnym trybie. Dzięki zawieranym umowom firma uzyskiwała całość wpływów ze sprzedaży biletów wstępu i karnetów VIP, a także z opłat od sponsorów i wielu innych opłat związanych z organizacją aukcji.

Wątpliwości kontrolujących wzbudziła także prowizja w wysokości 12% od ceny sprzedaży koni, która – jak to określono – ustalona została w sposób nieprzejrzysty. W ocenie CBA zastanawiające jest dlaczego prezesi stadnin zrezygnowali z wpływów z tytułu organizacji tak prestiżowej imprezy i „oddali” je na rzecz firmy Polturf, narażając tym samym stadniny i Skarb Państwa na utratę dochodów.

screenshot-twitter.com 2016-03-08 15-39-58 screenshot-twitter.com 2016-03-08 15-42-54

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj