W ostatnim miesiącu pojawiło się wiele ognisk afrykańskiego pomoru świń. Choć miały one związek z nieprzestrzeganiem zasad bioasekuracji oraz nierejestrowanym handlem trzodą chlewną, doprowadzenie populacji dzika do wskazanego zagęszczenia wydaje się uzasadnione ze względu na dobro gospodarki narodowej.
W piśmie skierowanym do Polskiego Związku Łowieckiego oraz do Lasów Państwowych Minister Środowiska zaleca zmianę obowiązujących wieloletnich łowieckich planów hodowlanych i ograniczenie docelowej liczby dzików do poziomu 5 osobników na 1000 ha (0,5 os/km2).
W marcu br. Minister Środowiska skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ws. ASF. – „W 2013 zamiast podjąć działania prowadzące do zmniejszenia populacji dzików, utworzono strefę buforową przy granicy z Białorusią i utrudniono ich odstrzał. W efekcie nastąpiła eksplozja populacji dzika i wzrosły szkody” – mówił wówczas profesor Jan Szyszko.
Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, a choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
W sumie w Polsce według danych przekazanych przez ministra rolnictwa jest 264 tys. sztuk dzików, a średnia zagęszczenie dzików (dla całego obszaru województwa) wynosi 0,85 sztuk.
Największa ilość dzików występuje w województwie zachodniopomorskim, gdzie jest ich ponad 36 tys. sztuk. Zagęszczenie dzików w tym województwie wynosi 1,6 [sztuk na km²].
W województwie podlaskim gdzie jest główne źródło ASF u dzików występuje 10,4 tys. sztuk dzików, a zagęszczenie dzików (dla całego obszaru województwa) wynosi 0,5 [sztuk na km²].
[…] Zobacz także: Minister Środowiska zalecił myśliwym rozrzedzenie populacji dzików […]