Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Zbigniewa Ziobro.
Dzięki wprowadzonym zmianom minister spraw wewnętrznych i administracji będzie mógł uzyskiwać pełniejsze informacje o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Chodzi także o nabycie lub objęcie przez cudzoziemców udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków w spółkach, będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości położonych w Polsce.
Aktualnie szef MSWiA uzyskuje te informacje wyłącznie od notariuszy i z sądów. Posiadanie pełnych danych w tej sprawie zależy w dużej mierze od rzetelności i terminowości przesyłania dokumentów. Od lat jest to problemem, w szczególności w odniesieniu do notariuszy. Tylko w latach 2011-2013 ujawniano blisko 1300 przypadków nieterminowego przekazania aktów notarialnych. W 2014 r. i 2015 r. odnotowano natomiast odpowiednio: 449 i 318 takich przypadków.
Proponowane zmiany zwiększają katalog nadsyłanych przez notariuszy dokumentów i zakładają objęcie nim – oprócz aktów notarialnych – także aktów poświadczenia dziedziczenia wraz z protokołem dziedziczenia. Chodzi także o umowy zbycia udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków z podpisami notarialnie poświadczonymi, na mocy których cudzoziemiec nabył lub objął udziały, akcje lub ogół praw i obowiązków w spółce handlowej będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych w Polsce.
Rozszerzono także katalog dokumentów nadsyłanych przez sądy i przewidziano objęcie nim również dokumentów składanych do akt rejestrowych, z których wynikałoby nabycie lub objęcie przez cudzoziemców akcji, udziałów albo ogółu praw i obowiązków w spółkach handlowych, będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości położnych na terytorium Polski.
Projekt przewiduje ponadto, że organy administracji publicznej będą musiały przesyłać ministrowi spraw wewnętrznych i administracji ostateczne decyzje administracyjne, na podstawie których cudzoziemiec nabył nieruchomość.
Dzięki przyjętym rozwiązaniom, szef MSWiA uzyska pełniejszą wiedzę o transakcjach z udziałem cudzoziemców oraz będzie mógł szybciej reagować, w przypadku stwierdzenia naruszenia ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, co pozytywnie wpłynie na pewność obrotu gospodarczego.
Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.