Płatności bezpośrednie fakty – pod takim tytułem odbyła się dziś konferencja prasowa podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego, w której uczestniczyły również wiceprezesi ARiMR: Halina Szymańska i Maria Fajger.

– Wobec licznych informacji medialnych na temat płatności bezpośrednich stanowczo zapewniam, że nie są zagrożone ustawowe terminy wypłat dopłat bezpośrednich – podkreślił wiceminister Zarudzki.

Poinformował on również, że już 5 sierpnia ubiegłego roku ówczesne kierownictwo resortu miało informacje o braku należytego nadzoru nad przygotowaniami systemu informatycznego.

– Płatności w ramach kampanii 2015 roku nie były prostą kontynuacją z lat poprzednich – podkreślił podsekretarz stanu dodając, że – w tej kampanii mamy 18 różnych tytułów do płatności i do ich realizacji niezbędny był nowy system.

Jak zaznaczył wiceminister dzisiejsze problemy z płynnością wypłat dla rolników za 2015 rok są wynikiem zaniechań poprzedniego kierownictwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji  Rolnictwa, które doprowadziły do około 4 – miesięcznego opóźnienia w budowie systemu informatycznego, za pomocą którego realizowane są dopłaty.

– Posiadaliśmy wiedzę na temat problemów, ale nie mieliśmy informacji, że te problemy są aż tak poważne – zwrócił uwagę wiceminister.

Podkreślił przy tym, że niezbędne zmiany kadrowe w ARiMR, które dotyczyły tylko kilku procent pracowników nie mają żadnego wpływu na realizację płatności, a ciężka praca nowego kierownictwa agencji oraz pracowników w biurach powiatowych doprowadziły do tego, że opóźnienia nie są aż tak duże, jak to wyglądało jeszcze w połowie listopada ubiegłego roku.

– Chcemy, aby pod koniec marca br. 80 procent środków, w ramach całej koperty finansowej na płatności bezpośrednie, trafiło do rolników – zapewniła wiceprezes ARiMR Halina Szymańska.

– Mając świadomość trudnej sytuacji rolników podjęliśmy decyzję o uruchomieniu 6-cio miesięcznych kredytów obrotowych do wysokości Jednolitej Płatności Obszarowej – poinformował podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Oprocentowanie będzie pokrywała ARiMR, a rolnicy zapłacą jedynie prowizję w wysokości 0,25% od udzielonego kredytu.

– Od 1 marca br. kredyty będą już dostępne – poinformowała wiceprezes ARiMR Maria Fajger – podaje komunikat Ministerstwa.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj