-9.8 C
Warszawa
środa, 28 września, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Młody rolnik koniecznie ubezpieczony w KRUS?

  Najnowsze

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły skargi dotyczące działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Z treści skarg wynika, że osoby pracujące zawodowo, za które odprowadzane są składki ZUS, a nie KRUS, zostały uznane za niespełniające kryteriów do przyznania pomocy finansowej, w wyniku czego nie mogły otrzymać pomocy finansowej przewidzianej w ramach wymienionego działania.

  młody rolnik agri24

  W ocenie Rzecznika przepisy unijne nie wymagają bezpośrednio, aby beneficjenci pomocy musieli być ubezpieczeni w KRUS. Istotnym przy tym działaniu jest przede wszystkim fakt podjęcia samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Nie można zakładać, że wykonywanie innej niż rolnicza działalności zawodowej uniemożliwi wykonanie umowy związanej z otrzymaniem dofinansowania.

  Dla części ewentualnych wnioskodawców podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej, oprócz samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, staje się koniecznością życiową. Niestety, kryterium nakazujące obowiązek ubezpieczenia w KRUS wyklucza takie osoby z możliwości otrzymania pomocy. Wymóg ubezpieczenia w KRUS przewidziano również w nowym rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako jedno z kryteriów do otrzymania pomocy dla młodych rolników w rozpoczęciu działalności gospodarczej objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa o przedstawienie wyjaśnień w sprawie.

  Treść Pisma(plik do pobrania)

  Czytaj Również

  "PSL- rolnictwo" nowy spot wyborczy listy nr 5 – co sądzicie ?

  Zamiast bizonów będą hodować polskie żubry

  Zamiast bizonów będą hodować polskie żubry

  Rolnicy, uważajcie na nielegalne paliwo!

  Rolnicy, uważajcie na nielegalne paliwo!

   

  - Reklama -

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  Ciągnął kobietę za traktorem. Kierowca kompletnie pijany

  Do zdarzenia doszło w niedzielę, przed godz. 18. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 20-letni mieszkaniec pow. mławskiego kierując ciągnikiem,...
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - Reklama -