Młodzi rolnicy będą mogli dłużej składać wnioski o przyznanie premii z PROW 2014 – 2020 na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania. Do 16 września, czyli dwa tygodnie dłużej niż pierwotnie zakładano, będzie można składać wnioski o przyznanie wsparcia w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Wydłużenie terminu podał do publicznej wiadomości Prezes ARiMR Andrzej Gross 25 sierpnia za pośrednictwem portalu internetowego Agencji, a stosowne ogłoszenie w tej sprawie zostanie opublikowane w dzienniku ogólnopolskim 27 sierpnia.
Wnioski o przyznanie pomocy można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, listem poleconym lub pocztą kurierską do kierownika biura powiatowego Agencji, właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. Nabór rozpoczął się 20 sierpnia i w ciągu trzech dni młodzi rolnicy złożyli w ARiMR 76 takich wniosków.
W ramach PROW 2014 – 2020 do rozdysponowania jest 718 mln euro.
Premie dla młodych rolników w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 będą różnić się od tych ze "starego" PROW-u. Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego i prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący rozpoczną po złożeniu wniosku o premię.
O premie może się starać osoba, która:
– ma nie więcej niż 40 lat,
– posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe,
– po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, co oznacza, że do dnia złożenia wniosku nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący,
– stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem.
Młody rolnik ma też trzy lata na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych (wykształcenia), liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
Inne wymagania dotyczą wielkości ekonomicznej gospodarstwa (SO), która nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.
źródło: ARiMR