Mobilne Centrum Analizy Mleka wyruszy w Polskę

Najnowsze

Rząd przyjął trzy projekty ustaw złożone przez ministra rolnictwa

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ustaw przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi...

Podpalacz w rękach Policji

Hrubieszowscy policjanci zatrzymali 30-letniego mieszkańca gminy Werbkowice, który dwukrotnie podpalił bele słomy znajdujące się na polu...

Stypendia pomostowe szansą dla tysiąca studentów i doktorantów

W dniu 4 grudnia br., w Warszawie odbyła się inauguracja XVIII edycji Programu Stypendiów Pomostowych. W...

W dniu 15. listopada 2019r. w Instytucie Zootechniki PIB w Balicach odbyło się uroczyste przekazanie Mobilnego Centrum Analizy Mleka (MCAM). Jest to specjalistyczny pojazd laboratoryjny przystosowany do wykonywania zaawansowanych analiz mleka i siary w warunkach terenowych, bezpośrednio u hodowcy. Laboratorium powstało on w ramach programu Bridge Alfa finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt powstał w ramach Konsorcjum które tworzą Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy oraz firma Farm Innovations Sp. z o.o.

Głównym celem utworzenia takiego laboratorium było umożliwienie rolnikom uzyskania szczegółowych informacji o jakości mleka produkowanego przez krowy. W dotychczasowej praktyce właściciel zwierząt musiał sam postarać się o pobranie próbek mleka, ich transport i przekazanie do laboratorium, często wiązało się to z długim czasem oczekiwania na wyniki oraz nierzadko znacznymi kosztami.

Samochód MCAM będzie mógł dotrzeć do dowolnego gospodarstwa w Polsce po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby na specjalnie opracowanej stronie internetowej lub telefonicznie. Laboratorium jest dedykowane w szczególności gospodarstwom w których prowadzi się hodowlę bydła mlecznego poza kontrolą użytkowości mlecznej prowadzonej przez związki hodowców a wytwarzające produkt kierowany do sprzedaży bezpośredniej lub lokalnych mleczarni i punktów skupu. Działania takie mają zabezpieczyć jakość produktu i bezpieczeństwo żywności.

Mobilne laboratorium zostało wyposażone w specjalistyczne urządzenia analityczne firmy FOSS (Milkoscan Mars 6) które umożliwiają szybką analizę mleka lub siary pod względem podstawowych składników  (białko, tłuszcz, kazeina, sucha masa, sucha masa beztłuszczowa, punkt zamarzania) oraz badania przesiewowe na zafałszowania w przeciągu minuty bez potrzeby stosowania środków chemicznych, jak również badanie zawartości bakterii i komórek somatycznych (BacSomatic), na potrzeby weryfikacji jakości higienicznej mleka.

Urządzenie umożliwia precyzyjny pomiar liczby bakterii i komórek somatycznych w czasie krótszym niż 9,5 minuty oraz sam pomiar liczby komórek somatycznych poniżej 1,5 minuty. Dodatkowo laboratorium dysponuje możliwością przeprowadzania szybkich testów do wykrywania pozostałości antybiotyków w mleku. Testy pozwalają uzyskać szybki wynik analizy mleka surowego, pasteryzowanego, sterylizowanego, mleka w proszku i serwatki.

Mamy pierwsze w Polsce mobilne laboratorium do analizy mleka ❤W piątek 15 listopada przekazano Instytut Zootechniki -…

Opublikowany przez Laboratoria Analityczne Instytutu Zootechniki PIB Poniedziałek, 18 listopada 2019

Pojazd wyposażony jest we własne źródło zasilania, pozwalające na ciągła pracę urządzeń, został tak skonstruowany aby pracować w każdych warunkach, praktycznie w każdym miejscu w Polsce.

Planowane jest również wykorzystanie MCAM w celu stworzenia systemu zarządzania siarą bydlęcą jako sposób poprawy efektywności produkcji i jakości siary bydlęcej oraz dodatkowe źródło korzyści dla gospodarstw. W tym celu planuje się budowę banków siary nie tylko bezpośrednio u hodowców, ale także regionalnych przy związkach hodowców.

źródło: Instytut Zootechniki

- Reklama -
Kalendarz Rolniczki 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię

Czytaj również

Miał rozkawałkowaną sarnę i sidła. Nie przyznał się do kłusownictwa

Ryccy kryminalni zatrzymali 50-latka, który dokonał nielegalnego pozyskania sarny. Funkcjonariusze w jego miejscu zamieszkania zabezpieczyli...

Ardanowski: będzie specustawa, która wreszcie umożliwi przeprowadzenie odstrzału dzików

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył dziś w Walnym Zgromadzeniu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.Poruszane...

80-letni kierowca mercedesa uderzył w ciągnik rolniczy [zdjęcia]

Na drodze krajowej nr 32 pomiędzy Ptaszkowem i Kotowem doszło do wypadku. Zderzyły się ciągnik rolniczy i samochód osobowy.

UWAGA! Ktoś podszywa się pod pracowników ARiMR

ARiMR w wydanym komunikacie informuje, że zgłosiły się osoby, którzy otrzymały e-maile będące rzekomo wysyłane przez pracowników ARiMR.Wiadomości...

Więcej artykułów