Aktualizacja 26 października: Ministerstwo Środowiska wstrzymuje wejście w życie rozporządzenia

W dniu dzisiejszym na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska opublikowano komunikat dotyczący wstrzymania wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne.

W związku z dużym zainteresowaniem społecznym, Ministerstwo Środowiska ponownie zaprasza do ogólnopolskiej merytorycznej dyskusji dotyczącej lawinowo postępującego zaniku bioróżnorodności (od Zachodu) na obszarach Natura 2000, przy jednoczesnym gwałtownym wzroście populacji gatunków, takich jak wilk, żubr, bóbr, kormoran, dzik – czytamy w komunikacie resortu środowiska.

Jak dodano – w ostatnim okresie pojawiło się na ten temat wiele nieścisłości w przestrzeni medialnej, a powyższa dyskusja pozwoli na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

——————————————————————————————————————–

Od 16 lat łosie są pod ochroną. Całoroczne moratorium ustanowione przez ministra środowiska dotyczące ochrony łosi obowiązuje na terenie całego kraju od 2001.

W dniu dzisiejszym (25 października) w Dzienniku Urzędowym ukazało się ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 23 października 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne.

Zmiana rozporządzenia dotyczy tylko okresów polowań na łosie. Na łosie można polować w następujących terminach:
a) byki – od dnia 1 września do dnia 30 listopada,
b) klępy i łoszaki – od dnia 1 października do dnia 31 grudnia
– na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i pomorskiego – na wschód od linii rzeki Wisły oraz na terenie województw: lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

W roku 2017 w rozporządzeniu wskazano następujące okresy polowań na łosie:
1) byki – od dnia 10 listopada do dnia 30 listopada,
2) klępy i łoszaki – od dnia 10 listopada do dnia 31 grudnia
– na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i pomorskiego – na wschód od linii rzeki Wisły oraz na terenie województw: lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zgodnie z danymi publikowanymi w roczniku statystycznym Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Leśnictwo” liczebność łosi w poszczególnych latach wynosiła:
1990 – 5 400 os.
2001 – 2 188 os.
2010 – 8 387 os.
2016 – 20 060 os.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę wpisać swoje imię tutaj